איש העסקים לב לבייב
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

קצין בכיר במשטרה: לבייב ייחקר - אם ירצה או לא

ראש זרוע חקירות בלהב 433 לא שלל שישראל תבקש מהרוסים להסגיר את איש העסקים. "אנחנו בעיצומה של חקירה והדברים האלה מחייבים את שהיית לבייב במעצר", ציין נצ"מ בועז בלאט
אמיר בר שלום
23 בנובמבר 2018
22:48

ראש זרוע החקירות בלהב 433 ניצב משנה בועז בלאט התייחס הערב (שישי) לפרשת היהלומים והדגיש כי איש העסקים לב לבייב, שנמצא ברוסיה, יגיע לחקירה בישראל "בין אם ברצון ובין אם לא". בריאיון לאמיר בר שלום ב"חדשות השבוע" בכאן 11 אמר בלאט כי הוא לא שולל שישראל תבקש מהרוסים להסגיר את לבייב.


"אנחנו בעיצומה של חקירה והדברים האלה מחייבים את שהיית לבייב במעצר. לבייב לא צריך להיות מופלה לעומת עצורים אחרים בפרשה", הסביר ניצב משנה בלאט. הקצין הבכיר דיבר גם על ההתאבדות של מזל הדדי, עובדת בחברת LLD, שבבעלותו של לבייב, וטען כי נעשה "ספין תקשורתי" על ידי אדם שמנהל משא ומתן על תנאי ההסגרה שלו לארץ. "אני חושד שיש כוונה בעניין", אמר בלאט בתכנית.

הקצין הבכיר ציין כי עורכי דינו של לבייב פנו למשטרה במטרה לנהל משא ומתן להבאתו של איש העסקים לישראל בתנאים שלהם. כרגע מתנהלים מגעים בין לבייב לבין המדינה כדי לתאם את הבאתו לחקירה. המטרה היא להביא את לבייב להיחקר בארץ מבלי להידרש להליך של חיקור דין, שעלול להימשך זמן רב ולאו דווקא להצליח.

על רקע פרשת היהלומים, התאבדה ביום שלישי מזל הדדי, לאחר שנחקרה במשטרה. חברת LLD פנתה ביום רביעי במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובו דרשה להקים ועדת בדיקה לנסיבות מותה. בחברה דרשו ממנדלבליט להוציא את החקירה מידי המשטרה כדי לבדוק את נסיבות מותה של העובדת.

בחברה טוענים כי הופעלו לחצים משמעותיים על העובדת מצד המשטרה, ודקות אחרי שקיבלה זימון לחקירה נוספת, נמצאה מתה: ״נסיבות מותה של העובדת מעלות חשש כי נטלה את חייה מתוך מצוקה נפשית, בשל חקירה אגרסיבית וחסרת מידה בימים האחרונים. אירוע זה מחייב בדיקה עצמאית ודחופה״. כמו כן, מתייחסים במכתב לביקורת שמתח בית המשפט בנוגע לנחקר אחר בתיק ורואים בכך מדד נוסף להתנהלות החקירה, כפי שפורסם בכאן חדשות.

קובי הדדי, בעלה של העובדת, טען בריאיון מיוחד לכאן חדשות כי הוא לא מאמין שהיא התאבדה. לדבריו, "היא לעולם לא יכולה להתאבד. משהו לא מסתדר". בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי המשטרה הודיעה למשפחה שהחקירה תועבר לדרגים גבוהים יותר, מכיוון שלטענתם קרו דברים שנראים להם לא הגיוניים. 

"היא לא קשורה לפרשה של הברחת היהלומים. האמת חבויה ב-40 דקות שבהן משהו לא ידוע קרה, לפני מותה", אמר הדדי. הוא סיפר כי לאחר שאשתו יצאה מהעבודה, חברו פגש אותה ואמר שהיא "נראתה רגיל והלכה הביתה". לאחר מכן, היא חזרה על צעדיה, חזרה לחברה והתאבדה. הדדי מספר ש"משהו פה לא מסתדר, משהו יושב בנשמה – מה קרה שם".

זבולון לבייב ועובדים נוספים בחברה נעצרו לפני כשבועיים וחצי בחשד לשורה של עבירות, ובית המשפט האריך את מעצרם מעת לעת. בהחלטותיו, קבע בית המשפט כי החשדות נגדם התבססו והתחזקו. על פי החשד, חברת LLD פעלה באופן שיטתי להבריח יהלומים באמצעות בלדרים מרוסיה לישראל וחזרה בשווי של 300 מיליון שקלים.