צילום: אי-פי

דוח אקלים חדש מנבא: החמרה באסונות הטבע בארה"ב

דוח הערכת האקלים של הממשל הפדרלי מזהיר מפני נזק של מיליארדי דולרים לכלכלה עד סוף המאה - בשל ההתחממות הגלובלית. הדוח סותר את מדיניותו של טראמפ, וחוזה כי שינויי האקלים יביאו לפגיעה בכל תחומי החיים. הבית הלבן: הדוח לא מדויק, מבוסס על התרחישים הקיצוניים ביותר
מערכת כאן חדשות
24 בנובמבר 2018
07:58

דוח הערכת האקלים הלאומי, שחיברו 13 רשויות ומשרדים פדרליים בארצות הברית, פורסם הלילה (שבת) והסעיר את אמריקה. לפי הדוח, השינויים במזג האוויר יעלו לכלכלת ארצות הברית מאות מיליארדי דולרים עד סוף המאה ויפגעו בבריאות ובאיכות החיים - מבריאות הציבור ועד לתשתיות ולייצור החקלאי. 

מחברי המסמך קובעים, בין השאר, כי ההתחממות הגלובלית תגביל את הגישה למקורות מים, תפגע בקו החוף ותעלה מאוד את מחירי האנרגיה. הדוח נוגד את מדיניותו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהחליט לפרוש מההסכם הבינלאומי לצמצום פליטת גזי החממה שנחתם בפריז. בבית הלבן הגיבו על הדוח ואמרו כי הוא לא מדויק ומבוסס על התרחישים הקיצוניים ביותר.

בתוך כך, מדענים טוענים כי יש להם פתרון שיכול להפחית בצורה משמעותית את ההתחממות הגלובלית באמצעות סינון קרני השמש המגיעות לכדור הארץ. המחקר, שפותח באוניברסיטאות "הארוורד" ו"ייל" בארצות הברית, מציע לעמעם את קרני השמש על ידי פיזור כימיקלים מיוחדים בגובה 20 קילומטרים מעל כדור הארץ. במחקר שפורסם בירחון למחקרי סביבה נקבע כי כך אפשר יהיה להפחית במחצית את ההתחממות הגלובלית. כותבי המחקר אף מציעים פיתוח בעלות נמוכה יחסית של מטוס מיוחד שיוכל לשחרר את הכימיקלים באוויר.

לפני כחודש וחצי חזר בו טראמפ מטענתו שההתחממות הגלובלית היא תרמית, אך אמר כי הוא אינו יודע אם היא מעשה ידי אדם. הנשיא התייחס למדענים שלדעתם יש שינויי האקלים "גרועים מאי פעם" וענה כי יש להם "אג'נדה פוליטית חזקה מאוד". 

בריאיון לתכנית "60 דקות" ברשת CBS אמר טראמפ כי הוא אינו מכחיש שיש שינויי אקלים, אך ייתכן מאוד שהמצב יחזור לקדמותו שכן קנה המידה הוא מיליוני שנים. בשנת 2012, שנתיים וחצי לפני שהכריז כי יתמודד לנשיאות ארצות הברית, אמר הנשיא האמריקני כי ההתחממות הגלובלית היא תרמית שסין עומדת מאחוריה בניסיון לפגוע בכושר התחרות של התעשייה האמריקנית.