הנפגעים במתקפה בחלב
צילום: אי-פי

גורמי משטר בסוריה: 107 נפגעים במתקפה כימית של המורדים בעיר חלב

משטר אסד טוען כי בתקיפה נעשה שימוש בגזים רעילים. גורמי רפואה שצוטטו בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית, טענו כי הנפגעים סבלו מחנק בדרגות שונות. המורדים דחו את הטענות: "מכחישים נמרצות את מה שהמשטר הפושע מפיץ על שימוש בנשק כימי כלשהו". משרד ההגנה הרוסי: "נעשה שימוש בכלור"
רועי קייס, עומרי חיים ושמעון מיג'אן
25 בנובמבר 2018
06:42

גורמי רפואה בשני בתי חולים בעיר חלב שבסוריה טענו הלילה (ראשון) כי קיבלו 107 נפגעים שנזקקו לטיפול בעקבות התקיפה של המורדים אתמול בעיר. לטענת המשטר הסורי, בתקיפה נעשה שימוש בגזים רעילים. לפי אותם גורמי רפואה, שצוטטו בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית, הנפגעים סבלו מחנק בדרגות שונות וחלקם נזקק לטיפול נמרץ.

פלגי המורדים בחלב דחו את טענות המשטר, ובהודעה שפורסמה בכלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה נטען שמדובר בשקרים של המשטר הסורי: "אנחנו מכחישים נמרצות את מה שהמשטר הפושע מפיץ על שימוש בגז כלור או שימוש בנשק כימי כלשהו". עוד נכתב בהודעה: "התרגלנו לתחבולות ולשקרים שהמשטר מפיץ פעם אחר פעם במסגרת המלחמה התקשורתית שמנהל המשטר נגד המורדים כדי להצדיק פעולותיו העתידיות".

מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, אומר בשיחה עם רשת סקיי בשפה הערבית כי בוודאות נעשה שימוש בגז כלור אתמול בשכונות המערביות של העיר חלב בצפון סוריה. לדבריו, הוא אינו יודע לומר מי הגורם שעשה את השימוש בגז, אך הוא שלל תא האפשרות כי השימוש נעשה בידי פלגי המורדים. לדבריו, "יש כוחות בתוך המשטר ופלגים ג'יהאדיסטיים בקרב מתנגדי המשטר, שיש להם אינטרס לדרדר את המצב באזור המפורז בין אם מדובר באידליב, פרברי חלב או הפרברים הצפוניים – מזרחיים של העיר לטקיה".

דובר משרד ההגנה הרוסי, איגור קונשינקוב, צוטט בכלי התקשורת הרוסיים כשהוא אומר שארצו מתכוון לדון עם טורקיה בעניין התקיפה הכימית. לדבריו, לפי הנתונים הראשוניים ותופעות הלוואי של הנפגעים, נעשה שימוש בכלור. עוד אמר כי מומחים רוסים החלו להעניק סיוע לנפגעים.


אתמול דיווח גורם במשטרה בעיר בצפון סוריה כי עשרות בני אדם פונו לבתי החולים כשהם סובלים מחנק, בעקבות ירי רקטות של "פעילי טרור" לעבר שכונת אל-ח'אלידיה בחלב. ברשת אל-מיאדין הלבנונית דווח שהסברה היא שהרקטות ששוגרו על ידי המורדים הכילו חומרים רעילים. בטלוויזיה הסורית שודרו תמונות של הנפגעים שסבלו מחנק.