אביגדור ליברמן
צילום: אי-פי

ישראל ביתנו מציבה תנאים: עונש מוות למחבלים לפני חוק הנאמנות בתרבות

בקואליציה בונים על ליברמן כדי לצלוח את מאות ההסתייגויות שהוגשו נגד החוק של השרה רגב, אך בישראל ביתנו דורשים להצביע קודם בקריאה ראשונה על שני חוקים של המפלגה, הנוגעים לענישת מחבלים כדי להבטיח את תמיכתם מהאופוזיציה
זאב קם
25 בנובמבר 2018
08:06

מכשול לא פשוט לקראת ההצבעה השבוע על חוק הנאמנות בתרבות של שרת התרבות מירי רגב: בקואליציה בונים על קולות ישראל ביתנו כדי לצלוח את ההצבעות על מאות ההסתייגויות שהוגשו נגד החוק, אך במפלגתו של אביגדור ליברמן הציבו ליו"ר הקואליציה דודי אמסלם תנאי לתמיכה - לפני ההצבעה על החוק של רגב, הם דורשים להצביע בקריאה ראשונה על שני חוקים של ישראל ביתנו: חוק עונש מוות למחבלים והחוק שמונע קיצור שליש מעונשי מאסר למחבלים.

לדבריו של יו"ר הסיעה רוברט אילטוב, במפלגתו של ליברמן לא יסתפקו בהבטחות אלא ידרשו שסדר ההצבעה ישתנה - אחרת בישראל ביתנו יצביעו נגד חוק נאמנות בתרבות. זה תנאי שבקואליציה מאוד יתקשו לקבל, מה שאומר שזה יהיה הרבה יותר מסובך לאשר השבוע את החוק של השרה רגב.

לפני כשלושה שבועות אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק הנאמנות בתרבות, ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים. החוק מסדיר הפחתה או שלילה של תמיכה מתקציב משרד התרבות לגופים שפעילותם תענה לאחת מתוך חמש עילות המופיעות בו.

לפי הצעת החוק, לשר התרבות והספורט תהיה הסמכות להפחית מסכומי התמיכה בגוף בגין אחת מחמש העילות הבאות: שלילת קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, אלימות וטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; ומעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.