תשלום חודשי תמורת כספים קואליציוניים: אישום נוסף בפרשת ישראל ביתנו

ישראל יהושע, בעלים של חברת שדלנות, נאשם בשורת עבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות מס. לפי האישום, הוא ביקש מגופים ציבוריים שייצג כסף במזומן כתנאי להשגת תקציבים באמצעות נבחרי ציבור
צח שפיצן
25 בנובמבר 2018
09:57

אישום נוסף בפרשת ישראל ביתנו: הפרקליטות הגישה היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד ישראל יהושע, שדלן ובעליה של חברת השדלנות "סגולה לישראל", בגין עבירות שוחד רבות, עבירות של הלבנת הון ועבירות מס.

עבירות המס המיוחסות ליהושע נוגעות לכך שביקש מגופים ציבוריים שונים שאותם ייצג סכומי כסף גדולים מאוד, רובם במזומן, כתנאי להשגת תקציבים עבורם. הוא הסביר לאותם גופים כי חלק מהכסף מועבר על ידו לנבחרי ציבור שונים שיכולים לאשר את העברת התקציבים.

כתב האישום מתאר איך פעל בעלי חברת השדלנות מול המועצה האזורית מגילות והיישובים שבתחומה. יהושע השיג להם תקציבים מגופים ממשלתיים בסך של כ-26 מיליון שקלים, שמתוכם קיבל עמלה של כשלושה מיליון שקלים. הוא טען, לפי כתב האישום, כי הוא מעביר חלק מהעמלה לאישי ציבור על מנת שיעבירו תקציבים לגופים שאותם הוא מייצג.

במקרה אחר שמוזכר בכתב האישום, דרש יהושע מראש מועצת מגילות לשלם תשלום חודשי קבוע לאתר חדשות בשם "יזרוס" – זאת לבקשת סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום. התשלום הוצג כתנאי לכך שהמועצה תקבל שלושה מיליון שקלים מהכספים הקואליציוניים שהיו בשליטת ישראל ביתנו. המועצה שילמה לדרישתו כ-250 אלף שקלים לאתר החדשות, והתשלום נפסק רק בעקבות חקירת המשטרה.

פרקליטו של ישראל יהושע, עו"ד ירון קוסטליץ, אמר בעקבות הגשת כתב האישום: "ישראל יהושע לא עבר עבירה. העובדה שמגישים עתה את כתב האישום, כארבע שנים לאחר החקירה, ולמעלה משנה אחרי שכתבי אישום הוגשו נגד המעורבים בפרשה, מדברת היא בעד עצמה. על עינוי הדין חרבה ירושלים, ולכן טוב היה לכתב האישום שלא הוגש. כתב האישום נשען על עדותו של עד מדינה, מוצי דהמן, ראש מועצה שסרח, ואשר 'קנה' את חירותו באמצעות ניסיון נפל להפליל אחרים. אוי לה למדינה המבקשת להסתמך על איש אשר כזה".

בשבוע שעבר הוגש כתב אישום נגד מנכ"ל החברה לפיתוח השומרון לשעבר חיים בן שושן, גם כן בפרשת ישראל ביתנו. בן שושן מואשם בסיוע למתן שוחד לסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום. לפי כתב האישום, שהוגש במסגרת הסדר טיעון, החברה לפיתוח השומרון העבירה בהוראת ראש המועצה לשעבר גרשון מסיקה, כספי שוחד בסך למעלה ממיליון שקלים למפלגת ישראל ביתנו. זאת בתמורה לכיסוי חובות שהיו לחברה. לפי הסדר הטיעון – המדינה תדרוש להטיל על בן שושן עונש מאסר של שבעה חודשים בפועל, בעוד ההגנה תבקש לגזור ליו שישה חודשי עבודות שירות בלבד.

בחודש יוני האחרון גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב שבע שנות מאסר על דאוד גודובסקי, מנכ"ל מפלגת ישראל ביתנו לשעבר שהורשע במסגרת הסדר טיעון במתן שוחד בפרשת השחיתות הגדולה במפלגה. גודובסקי הודה כי קיבל שוחד בכמה מקרים, והזרים כספים קואליציוניים של ישראל ביתנו לגופים שונים ובתמורה קיבל שוחד.