רה"מ נתניהו והיועמ"ש מנדלבליט
צילום: דני מרון, פלאש 90

היועמ"ש קבע לנתניהו הסדר ניגוד עניינים באופן חד-צדדי

פרסום ראשון: מנדלבליט הכתיב לרה"מ להימנע לחלוטין לעסוק בכל עניין הנוגע למקורביו עו"ד שמרון ועו"ד מולכו. הקביעה של היועמ"ש מחליפה הסדר ניגוד עניינים קודם שהיה חסר, אך לא תוקן בשל חקירת פרשת הצוללות
תמר אלמוג
25 בנובמבר 2018
12:03

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע באופן חד צדדי הסדר ניגוד עניינים חדש לראש הממשלה בנימין נתניהו. כך פורסם לראשונה ביום שישי ב"חדשות השבוע" בכאן 11. מנדלבליט הורה לנתניהו להימנע לחלוטין לעסוק בכל עניין הנוגע למקורביו עורך הדין דוד שמרון ועורך הדין יצחק מולכו, על אף שמולכו סיים את תפקידו  כשליח מדיני.


ה"הנחתה" של היועץ המשפטי לממשלה מחליפה את הסדר ניגוד העניינים הקודם שהיה חסר, אך לא תוקן בשל חקירת פרשת הצוללות, שבמסגרתה נחקרו שימרון ומולכו. מנדלבליט הנחה את נתניהו לפני כמה שבועות כי מקרים שיש בהם ספק לניגוד עניינים, יעברו דרך הייעוץ המשפטי של משרד ראש הממשלה.

לפני שבועייים התייחס ראש הממשלה להמלצות המשטרה בפרשת הצוללת ואמר כי "מזה שנתיים מראים אותי עולה ויורד בצוללות. תחילה אמרו ידע, אחר כך לא ידע. לגביי אין אפילו טענה. זה לא דבר של מה בכך כי לא מהססים להאשים אותי בטענות האבסורדיות ביותר. במקרה הזה אפילו טענה אבסורדית לא הייתה".

נתניהו התייחס גם להמלצות המשטרה בנוגע לעו"ד דוד שמרון, פרקליטו הפרטי של ראש הממשלה, והוסיף: " אתם יודעים שלא ידעתי על מעורבותו. אני מציע להמתין לסוף התהליכים ולא לחרוץ דין. טוענים הרבה טענות, והן מתנפצות למצולות".

לפני שבועיים וחצי המליצה המשטרה להעמיד לדין 12 חשודים בפרשת הצוללות (תיק 3000). במשטרה הודיעו כי סיימו לחקור את התיק העוסק בחשדות לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות, שבוצעו "במטרה לקדם אינטרסים עסקיים הנוגעים לרכישת צוללות וכלי שיט עבור המדינה מהתאגיד הגרמני 'טיסנקרופ'".

נגד שמרון נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של תיווך בשוחד בכל הנוגע למערכת יחסיו עם עד המדינה מיקי גנור, ועבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון בהקשר למעורבותו בפרשת "קרדיט סוויס". שותפו של שמרון, מולכו, לא יעמוד לדין בפרשה.