מירי רגב ואביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רגב לליברמן: "הציבור לא יסלח אם תצביע נגד הנאמנות בתרבות"

שרת התרבות אמרה כי מתנהל משא ומתן בין הקואליציה לבין ישראל ביתנו לקראת ההצבעה מחר בכנסת על הצעת החוק: "אל תצביע ביחד עם טיבי. הפלת החוק תהיה פרס לטרור"
מיכאל שמש
25 בנובמבר 2018
14:23

שרת התרבות, מירי רגב, הגיבה היום (ראשון) לתנאים שהציבה ישראל ביתנו לתמיכה בחוק הנאמנות בתרבות – והפצירה ביו"ר, אביגדור ליברמן, שלא להתנגד להצעה שתעלה מחר להצבעה בכנסת. "אני יודעת שיש משא ומתן בין ליברמן לקואליציה", אמרה רגב בפתח ישיבת הממשלה. "אני קוראת לליברמן – אל תצביע יחד עם אחמד טיבי נגד החוק. הציבור הלאומי לא יסלח לך על זה".


רגב הוסיפה ופנתה ליו"ר ישראל ביתנו: "אתה, כשר ביטחון לשעבר, יודע שהפלת החוק הזה יהיה פרס לטרור. זה לא עניין של ימין ושמאל. אני קוראת לך ומאמינה שבסופו של יום תצביע בעד החוק לנאמנות לתרבות, כי הוא נכון וצודק והגיע הזמן שהחוק יהיה חלק מספר החוקים של מדינת ישראל".

הבוקר התברר כי בזמן שבקואליציה בונים על הקולות של ישראל ביתנו כדי לצלוח את ההצבעות על מאות הסתייגויות שהוגשו נגד חוק הנאמנות בתרבות, במפלגתו של ליברמן מערימים קשיים והציבו תנאי לתמיכה - הצבעה בקריאה ראשונה של שני חוקים של ישראל עוד ביתנו, עוד לפני הנאמנות בתרבות. מדובר בחוק עונש מוות למחבלים ובחוק המונע קיצור שליש מעונשי מאסר שהוטלו על מחבלים.

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב, הבהיר כי במפלגתו של ליברמן לא יסתפקו בהבטחות, אלא ידרשו שסדר ההצבעה ישתנה - אחרת חברי הסיעה יצביעו נגד חוק נאמנות בתרבות. בקואליציה יתקשו לקבל את התנאי החדש, מה שמציב מכשול משמעותי לקראת ההצבעה על החוק שמקדמת שרת התרבות.

לפני כשלושה שבועות אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק הנאמנות בתרבות, ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים. החוק מסדיר הפחתה או שלילה של תמיכה מתקציב משרד התרבות לגופים שפעילותם תענה לאחת מתוך חמש עילות המופיעות בו.

לפי הצעת החוק, לשר התרבות והספורט תהיה הסמכות להפחית מסכומי התמיכה בגוף בגין אחת מחמש העילות הבאות: שלילת קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, אלימות וטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; ומעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.