נתניהו ונשיא צ'אד
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

נתניהו לנשיא צ'אד: "יהיו ביקורים נוספים במדינות ערביות בקרוב"

ראש הממשלה בתום פגישתו עם נשיא צ'אד: "שמח שהחברות בינינו חוזרת. אני חושב שאתה מזהה שינוי שמתרחש". אידריס דבי אמר בתגובה: כל האופציות לשיתוף פעולה על השולחן, אך זה לא יכול להעלים את הבעיה הפלסטינית. ריבלין למקבילו מצ'אד: "אני מקווה שבקרוב מאד יתחדשו היחסים בינינו
עמיחי שטיין וזאב קם
25 בנובמבר 2018
17:26
עודכן ב 18:58

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ראשון) עם נשיא צ'אד אידריס דבי, במסגרת ביקורו ההיסטורי בישראל. בתום הפגישה אמר נתניהו לדבי כי "צ'אד היא מדינה חשובה באפריקה וחשובה לישראל". הוא הוסיף כי לאחר הביקור בעומאן, הוא יבקר בקרוב במדינות ערביות נוספות. לדבריו, ישראל רוצה להרחיב את הקשר עם צ'אד והוסיף כי הוא מתכוון להגיע למרכז אפריקה בקרוב.

 

"אנחנו רוצים להרחיב את היחסים בכל התחומים. מאבק בטרור, לתת לאנשינו מה שמגיע להם, ביטחון, מזון, מים, תרופות ושיתוף הפעולה בינינו יכול להניב את כל אלה", אמר ראש הממשלה בצהרתו. "ישראל שיתפה פעולה עם מדינות אפריקה בשנות ה-60 וה-70 בעיקר בתחום המים. זה הופסק וכעת זה משגשג פעם נוספת.


ראש הממשלה הוסיף: "אני רוצה לברך אותך על מנהיגותך ועל מדינאותך. אני חושב שאתה מזהה שינוי שמתרחש. לפני כמה דקות דנו במשרדי בשינויים שמתרחשים בעולם הערבי ביחס לישראל. זה התגשם בביקורי בעומאן ובפגישה עם הסולטאן קאבוס, ויהיו ביקורים כאלה במדינות ערביות בקרוב מאד. אתה כמנהיג של מדינה אפריקנית חשובה שמרבית אוכלוסייתה מוסלמית, הגיע לישראל, זו עדות למה שיקרה עם מדינות נוספות". 

נשיא צ'אד דבי אמר לנתניהו בהצהרתו: "אני רוצה להביע את שמחתי על הגעתי למדינתכם היפה, במסגרת ביקור רשמי ובמענה להזמנתך. כפי שאמרת זה ביקור ראשון של מנהיג מצ'אד בישראל שאפשר להגדירו כביקור היסטורי. הביקור הזה יאפשר לנו לפתוח דף חדש, דרך חדשה ביחסים בינינו. אני מדבר על פיתוח של מכלול האינטרסים של שתי המדינות. זוהי הזדמנות לבטא את ההערכה העמוקה שלי למעשים שאתה עושה לקירוב בין המדינות". 


"היחסים בין מדינותינו נותקו ב-1972 בנסיבות היסטוריות מיוחדות, אך לא בודדו היחסים בין המדינות באופן מלא, וגם אם לא היו מגעים במישור דיפלומטי גבוה, היחסים נמשכו כל העת", המשיך דבי. "בנקודת מבט זו, כל האופציות של שיתוף פעולה פתוחות, בוודאי באינטרסים המשותפים לשתי המדינות. כמובן שחידוש היחסים בינינו שאני אישית רוצה בהם, זה לא דבר שיכול להעלים את הבעיה הפלסטינית".

דבי הוסיף כי "הצהרתי לא פעם באו"ם שמדינתי מאוד אוהדת ומייחלת להליך שלום בין ישראל לפלסטינים. אנחנו חושבים שהשלום צריך לשקף את החלטות מועצת הביטחון, יוזמת השלום הערבית ועקרונות מדריד. יש לנו מאבק משותף בדבר שהוא הרעה החולה של המאה הנוכחית - הטרור. האנושות צריכה להיפטר ולהחלים מהדבר הזה". 


לאחר פגישתו עם נתניהו הגיע נשיא המדינה האפריקנית לבית הנשיא שם נועד עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שאמר כי "צ'אד היא מדינה חשובה. מדינה שנאבקת בטרור, ומדינת ישראל ניצבת לצידה במאבק הצודק הזה. אנחנו רואים חשיבות גדולה, בטיפוח היחסים שלנו עם אפריקה, ערש האנושות. עבורנו אפריקה היא העתיד, צ'אד היא העתיד, וישראל רוצה ומעוניינת לשתף מהניסיון העשיר שיש לנו. אני מקווה שבקרוב מאד יתחדשו היחסים בינינו, ואני מקווה שאני אקבל, במהרה, את כתב האמנה של שגריר צ'אד בישראל".

דבי אמר לריבלין כי "הגענו לכאן מתוך רצון לחדש את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל. מדינתכם היא שותפה חשובה לנו. גם אתם נאבקים בטרור, בדיוק כמונו. מדינתכם מאוד מפותחת ומתפתחת בכל התחומים ומקדימה אותנו. אנחנו מבקשים ליצור תנאים לשיתוף פעולה בכל המגזרים בהם יש לנו אינטרס משותף. כמובן שהשלום עדיין חסר לנו באזור".


ריבלין בפגישה עם דבי בבית הנשיא

"חידוש היחסים הדיפלומטיים לא יעלים את הנושא הפלסטיני. זה דבר שצריך לטפל בו. זו השקפתי שלי. הבעיה קיימת מאז 1948. דורות רבים חוו אותה. האנושות חוותה קשיים רבים בהיסטוריה שלה וגם אתם חוויתם היסטוריה קשה. חשוב שבני אדם ידברו אלו עם אלו. קל מאוד ללחוץ על ההגה אבל קשה לעצור את המלחמה. יש חשיבות רבה למציאת פתרון לנושא הפלסטיני שמבוסס על ההסכמות הבינלאומיות שכבר היו בנושא הזה".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הביעה ביקורת על ביקורו של דבי בישראל ומסרה: "בין הדמוקרטיות הליברליות לבין המנהיגים המפוקפקים ביותר, נתניהו בוחר במפוקפקים. מדיניות החוץ של נתניהו ממשיכה להשחיר את פניה של ישראל בעולם כשהוא בוחר להכניס אותה לתוך צירי הרשע על חשבון מדינות המערב. עולה החשש שהביקור ינוצל גם לעסקאות נשק סודיות במסגרתן נשק ישראלי יימכר לרדיפת מתנגדים פוליטיים ופעילי זכויות אדם ועיתונאים".

נתניהו אמר לפני הפגישה כי "זוהי פריצת דרך מדינית נוספת. מדובר בביקור היסטורי וחשוב שמגיע על רקע המאמצים שהובלנו. אני מברך את נשיא צ'אד עם הגעתו לישראל". נתניהו ודבי ייפגשו בשנית יותר מאוחר היום במסגרת ארוחת ערב. דבי צפוי להיפגש עם בכירים ישראלים נוספים ומחר יבקר ביד ושם, יסייר במוזיאון לתולדות השואה, יניח זר בטקס זיכרון באוהל יזכור ויחתום בספר האורחים.

בתקופה האחרונה מנהלת ישראל מגעים עם כמה מדינות, שעמן אין יחסים מתקדמים. בשבוע שעבר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי ישנם מגעים לתיאום ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באחת מבין מדינות אלו, וכי מדובר במדינה מוסלמית. בנוסף, היועץ לביטחון לאומי וראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן-שבת ביקר בשבוע שעבר במדינה מוסלמית, שלישראל אין עמה יחסים דיפלומטיים. כל זאת כחודש בלבד לאחר ביקורו הרשמי של נתניהו בעומאן. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לפרטים או לנקוב בתאריך לביקור המיועד.