מירי רגב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רגב: "הנאמנות של ליברמן היא רק לאגו שלו, וכחלון מבוהל"

שרת התרבות תקפה את יו"ר ישראל ביתנו ואת יו"ר כולנו ושר האוצר, על רקע הורדת ההצבעה על חוק נאמנות בתרבות מסדר היום של הכנסת. קודם לכן אמר ליברמן: "הקואליציה התחייבה לתמוך בחוק עונש מוות למחבלים הרבה לפני חוק נאמנות בתרבות"
זאב קם
26 בנובמבר 2018
13:41

שרת התרבות מירי רגב קיימה היום (שני) מסיבת עיתונאים בכנסת, בה האשימה את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון בהפלת חוק נאמנות בתרבות, שכמה שעות לפני שהיה אמור לעלות להצבעה בכנסת, ירד מסדר היום בשל הקושי להשיג רוב לאישורו. "נחשוף את האמת מעל מי שקורא לעצמו ימין ומתנהג כמו שמאל", אמרה רגב.


עוד אמרה רגב: "רק לפני שבוע אמר ליברמן שהוא תומך בחוק, ועכשיו הוא מתנגד. זאת מילה? זאת נאמנות? הנאמנות היא רק לאגו שלו, לא לדרך ולא לציבור הישראלי. מילה שלו ממש לא מילה. אבל להפיל ממשלה יחד עם טיבי? ליברמן דיבר על נאמנות בקמפיין הבחירות. לא רק שאין נאמנות אלא שגם הוא מאפשר תקצוב לאותם מחבלים באמצעות תקציב התרבות. ליברמן יחד עם טיבי ותמר זנדברג מעבירים כספים למחבלים ותומכים בטרור".

על כחלון אמרה רגב: "אתה מבוהל מכמה אמנים שיכתבו עליך דבר נורא או כמה מילים קשות. ספר לציבור הישראלי ממה נבהלת. אתה בעצם בורח וכל הזמן מנסה ללכת עם ולהרגיש בלי. זו לא מנהיגות.  לא היה לך אומץ להתפטר מהממשלה אז אתה מנסה להפיל את הממשלה באמצעות חופש הצבעה. שזה בעצם הפלת הקואליציה.


"התכוונתי לדרוש להעלות את החוק בכל זאת למליאה. השמאל הצליח בקמפיין שלו. הקרן החדשה הצליחה להפיל את החוק. אמשיך לפעול לאישור החוק. החוק יאושר כי הוא חייב להיות מאושר. משרד התרבות ימשיך להעביר תקציבים למי שמסית נגד ישראל ולמי שתומך בטרור. על הבושה הזאת חתומים היום כחלון וליברמן".

בתשובה לשאלת כאן חדשות אם אישור החוק הוא תנאי עבורה להישארותה בממשלה, אמרה שרת התרבות: "אני לא מעמידה אולטימטום לראש הממשלה, שרוצה להמשיך את הממשלה ואת העשייה הנפלאה של הקואליציה. אני ממש לא מתכוונת להתפטר ולתת לכם (בתקשורת) את התענוג הזה".

עוד קודם לדברי רגב, קיים ליברמן ישיבת סיעה ואמר כי הקואליציה דרשה ממנו תמיכה גם בחוק גדעון סער. "חוק גדעון סער הוא לא אידאולוגיה אלא כיסאולוגיה. גם הבית היהודי וכולנו לא תומכות בו. זה לא מקח וממכר. הקואליציה התחייבה לתמוך בעונש מוות שעלה הרבה לפני חוק הנאמנות בתרבות", אמר יו"ר ישראל ביתנו.


את הדברים אמר ליברמן על רקע הפרסומים כי בקואליציה דרשו עסקה בה שני החוקים של ישראל ביתנו (עונש מוות וביטול קיצור מאסר לאסירים ביטחוניים) יעברו בקריאה ראשונה, ובתמורה לכך ישראל ביתנו תתמוך בשלושה חוקים: נאמנות בתרבות, חוק גדעון סער וחוק היועמ"שים.

מעבר לרגב, גורמים נוספים בקואליציה הביעו זעם על סיעת כולנו שבורחת לטענתם מתמיכה בשורה של חוקים – שמהווים חוקי דגל של הקואליציה, חוקים שמשה כחלון תמך בהם בעבר: חוק נאמנות בתרבות וחוק גדעון סער. גורם בכיר בקואליציה מגדיר את היום הזה – קריטי ליציבות הקואליציה. הנהלת הקואליציה תבדוק היום אם יש היתכנות להעביר חוקים מכאן והלאה.