צילום: אוראל כהן, פלאש 90

אחרי 7.5 שנים: בנק ישראל העלה את הריבית במשק

מאז מארס 2015, הריבית עמדה על 0.1%. זוהי העלאת הריבית הראשונה מזה שבע שנים וחצי, שבמהלכן הוחלט על הורדות בלבד. בבנק ישראל מעריכים שהריבית תמשיך לטפס בתקופה הקרובה באופן הדרגתי
ליאל קייזר
26 בנובמבר 2018
16:17

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה על העלאת הריבית במשק ל-0.25%. בראש הוועדה ישבה המשנה לנגידה, נדין בודו טרכטנברג, המשמשת ממלאת מקום עד לכניסתו לתפקיד של הנגיד החדש אמיר ירון. זוהי העלאת הריבית הראשונה מזה שבע שנים וחצי, שבמהלכן הוחלט על הורדות בלבד. מאז מארס 2015, הריבית עמדה על 0.1%. 

בבנק מסבירים את העלאת הריבית בכך שהאינפלציה התייצבה בחודשים האחרונים בתחומי היעד שהציב בנק ישראל. ההערכה היא שהשפעותיה על המשכנתאות ועל שוק הנדל"ן תהיינה מתונות, בהתחשב בכך שמדובר בעלייה קטנה יחסית. בבנק מעריכים שהריבית תמשיך לטפס בתקופה הקרובה באופן הדרגתי, כל עוד התנאים הכלכליים במשק לא ישתנו.

אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים וחבר בוועדה המוניטארית של בנק ישראל שמחליטה על גובה הריבית, הסביר את הצעד החריג בריאיון לרן בנימיני וגילי כהן בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב'. "כבר כמה חודשים אנחנו דנים בשאלה אם התנאים במשק בשלו כדי להעלות את הריבית. בישיבה האחרונה קיבלנו עוד נתונים שנתנו לנו ביטחון שזה הצעד הנכון", הוא אמר.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב' עם חבר הוועדה שהחליטה על העלאת הריבית

אביר ציין כי הדיונים בנושא החלו עוד בתקופת הנגידה הקודמת, קרנית פלוג: "כל עוד הנגיד הבא לא נכנס לתפקיד, אנחנו לא מתייעצים איתו - גם לא באופן לא פורמלי. אלה דיונים של הוועדה. מי שקובע לבנק ישראל הוא הממשלה, שהציבה לנו יעד לאינפלציה במשק". לדבריו, "במשך תקופה ארוכה היינו מתחת ליעד עם אינפלציה שלילית, ולכן עברנו לריבית מאוד נמוכה וחריגה של 0.1%. זה נתן למשק תמיכה והוא צמח בקצב יפה. לכן, אנחנו מרגישים שהמשק לא הולך להתמוטט מהעלאת הריבית ל-0.25%".

כשנשאל עד כמה הצעד יפגע ביכולת של זוגות צעירים לרכוש דירות, אמר חבר הוועדה כי "בסוף מה שקובע את המחיר של דירות בארץ זה היצע – כמה דירות בונים. העלאת הריבית ל-0.25% לא תשנה משמעותית את היכולת של זוגות צעירים לקנות דירות. הכסף יהיה קצר יותר יקר, זה נכון, אבל בסוף מה שיקבע לזוגות הצעירים הוא קצב בניית הדירות בשנים הבאות". לגבי העתיד הוא ציין כי "סביר להניח שהמגמה היא עלייה של הריבית, אבל בקצב מאוד מתון וזהיר".