צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

איך תשפיע העלאת הריבית במשק על הכיס שלנו?

העלאת הריבית ל-0.25% תשפיע על מחזיקי המשכנתאות שישלמו 23 שקלים יותר בכל חודש. בנק ישראל הבהיר: זו העלאה ראשונה בסדרה של העלאות עתידיות. יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה שמחון בירך על ההחלטה - "הגיעה בזמן הנכון"
ליאל קייזר ועמית תומר
26 בנובמבר 2018
20:58

בנק ישראל החליט היום (שני) על העלאת הריבית במשק ל-0.25%, העלאה שתשפיע על יותר מ-860 אלף משכנתאות שמחזיק הציבור הישראלי. העלאת הריבית תשפיע על משק הבית ב-23 שקלים בחודש. בשנה תהיה עלייה של 280 שקלים. בנק ישראל: ככל שהמציאות הפיננסית תישאר כפי שהיא מבחינת האינפלציה והצמיחה - זו העלאה ראשונה בסדרה של העלאות עתידיות.

היועץ הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו״ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופסור אבי שמחון, אמר לכאן חדשות, בתגובה ראשונה להעלאת הריבית: ״זה עניין של תהליך, תהליך צריך להתחיל בצעד וזה צריך להיות רק הצעד הראשון״. שמחון בירך על ההחלטה שקיבל בנק ישראל - ״הגיעה בזמן הנכון״. שר האוצר משה כחלון ומשרד האוצר - סירבו להתייחס להעלאת הריבית.

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום על העלאת הריבית במשק ל-0.25%. בראש הוועדה ישבה המשנה לנגידה, נדין בודו טרכטנברג, המשמשת ממלאת מקום עד לכניסתו לתפקיד של הנגיד החדש אמיר ירון. זוהי העלאת הריבית הראשונה מזה שבע שנים וחצי, שבמהלכן הוחלט על הורדות בלבד. מאז מארס 2015, הריבית עמדה על 0.1%. 


בבנק הסבירו את העלאת הריבית בכך שהאינפלציה התייצבה בחודשים האחרונים בתחומי היעד שהציב בנק ישראל. ההערכה היא שהשפעותיה על המשכנתאות ועל שוק הנדל"ן תהיינה מתונות, בהתחשב בכך שמדובר בעלייה קטנה יחסית. בבנק מעריכים שהריבית תמשיך לטפס בתקופה הקרובה באופן הדרגתי, כל עוד התנאים הכלכליים במשק לא ישתנו.