ולדימיר פוטין
צילום: AP

פוטין מזהיר את אוקראינה מפני מעשים פזיזים

בשיחה עם מרקל הביע נשיא רוסיה דאגה מהחלטת הפרלמנט בקייב להנהיג משטר צבאי במדינה. על אף הגינויים בקהילה הבין-לאומית, בית משפט רוסי הורה על מעצרם למשך חודשיים של שלושה מלחים אוקראינים, שנתפסו בתקרית בקרץ'
סוכנויות הידיעות
27 בנובמבר 2018
16:26

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס היום (שלישי) למתיחות מול אוקראינה, ואמר כי הוא מזהיר את קייב מפני נקיטת "צעדים פזיזים". זאת על רקע הנהגת המשטר הצבאי באוקראינה בעקבות התקרית במיצר קרץ', סמוך לחצי האי קרים.


בשיחה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמר פוטין כי הוא מודאג מהפעולות שנוקטים האוקראינים. שרת ההגנה הגרמנית אורסולה פון דר לין ושר החוץ הגרמני הייקו מאס, יחד עם גורמים נוספים בקהילה הבין-לאומית, קראו לרוסיה לשחרר מיד את המלחים האוקראינים שנעצרו בעת ההשתלטות הרוסית על שלושת כלי השיט של אוקראינה.

24 מלחים אוקראינים נתפסו על ידי הרוסים. כמה מהם נפצעו בעת התקרית בקרץ'. היום הורה בית משפט בחצי האי קרים על מעצרם של שלושה מהמלחים למשך חודשיים. "אני פונה להנהגה של הפדרציה הרוסית", אמר נשיא אוקראינה פטרו פורשנקו, "בדרישה לשחרר מיד את חיילינו שעוכבו באכזריות וגורלם אינו ידוע".

אתמול אמרה שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי בכינוס מיוחד של מועצת הביטחון בנושא, כי הפעולות של רוסיה הן "הפרה של החוק הבין-לאומי". ברוסיה טוענים מנגד כי אלה האוקראינים שגרמו לפרובוקציה באזור.

חצי האי קרים נמצא בשליטה רוסית מאז שנת 2014 רוסיה סיפחה באופן חד צדדי את חצי האי קרים במרץ 2014 לאחר ההפיכה הפרו-מערבית באוקראינה. מאז שורר מתח רב בין שתי המדינות ומדי פעם פורצות תקריות אלימות בין הצדדים.

תגיות:
רוסיה