צילום: גילי יערי, פלאש 90

נתניהו מבקש מבג"ץ: דחיית אישור חוק הגיוס עד מארס

ראש הממשלה מעוניין לקבל ארכה ביישום פסק הדין, לאור הזעזוע בקואליציה עם התפטרות שר הביטחון. זאת, על אף שבית המשפט העליון חייב את הכנסת להשלים את חקיקת החוק החדש עד לתחילת חודש דצמבר. ליברמן: "בג"ץ לא צריך להסכים, הבקשה נובעת אך ורק משיקולים פוליטיים צרים"
אמוץ שפירא
27 בנובמבר 2018
19:29

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש הערב (שלישי) מבג"ץ דחייה נוספת של יישום פסק הדין בעניין חוק הגיוס, והפעם - עד לסוף חודש מארס. הבקשה מוגשת בלית ברירה, לאור הזעזוע בקואליציה עם התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן מתפקידו.

ליברמן הגיב לבקשה ואמר כי על בג"ץ לסרב: "בג"ץ לא צריך להסכים לדחייה, אפילו של שעה אחת. הרי רוב חברי הכנסת בקואליציה וגם חברי הכנסת של ‘יש עתיד׳ מהאופוזיציה, תמכו בחוק בקריאה ראשונה ויתמכו בו גם בקריאה השנייה והשלישית. גם עכשיו יש רוב בכנסת להעביר את הצעת החוק. הבקשה נובעת אך ורק משיקולים פוליטיים צרים ולא משיקולים עניינים. הישרדות פוליטית לא מצדיקה פגיעה בביטחון המדינה ולא במרקם העדין של החברה הישראלית".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "כזכור, למדינה ניתנה שהות של שנה תמימה ל'תקופת התארגנות' על מנת לתקן את אי השוויון ולהקנות לכנסת זמן ראוי לחוקק חוק ראוי. לצערנו הרב הכנסת לא השכילה לנצל את הזמן הרב שעמד לרשותה, ואף לא את הארכה החריגה שניתנה לה לפני שלושה חודשים.

גם בקשה זו היא לא יותר מאשר גלגול נוסף של תפוח האדמה הלוהט וגרירת רגליים שגם בסופה ככל הנראה יקרה אחד מהשניים: או הסדר שאינו חוקתי או דחייה נוספת. כך או אחרת נראה שהממשלה מפחדת להתעסק עם הסוגיה האמיתית שעל הפרק שהיא השוויון בנטל - ומבקשת לגלגל את העניין לפתחה של הממשלה הבאה. התנועה לאיכות השלטון תוסיף לעמוד על כך שכל הסדר עתידי יקיים שוויון מלא בין אדם לאדם ובין דם לדם".

שלשום פורסם כי ראשי הקואליציה יבקשו מבג״ץ דחייה נוספת, על אף שבית המשפט העליון חייב את הכנסת להשלים את חקיקת החוק החדש עד לתחילת חודש דצמבר. בליכוד המתינו לתשובה מכלל הסיעות החרדיות איך בכוונתן להצביע על החוק בקריאה שנייה ושלישית. שר הפנים אריה דרעי וח"כ משה גפני נעדרו מישיבת ראשי המפלגות בנושא.

גורם בכיר בקואליציה האשים כי יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, חיפש דרך לברוח מתמיכה בחוק. בתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב', פורסם כי הגורם טען שהליכוד לא התחייב בפני החרדים ל"דיל", כפי שמאשימים ביש עתיד. 

בקואליציה הכחישו את טענת לפיד וראשי יש עתיד, שלפיה יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם, התחייב בפני החרדים על נתיב עוקף סנקציות כלפי ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. לדברי גורמים בליכוד, מדובר בהמצאה של מפלגתו של לפיד, שניסתה להימנע מתמיכה בחוק הגיוס כפי שהתחייבה.

בחודש שעבר פורסם בכאן רשת ב' כי החרדים הורידו משמעותית את דרישותיהם לשנות את חוק הגיוס החדש. למעשה, הסיעות החרדיות נותרו עם דרישה מרכזית אחת - שאם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס, לפני שהחוק יבוטל - תוכל הכנסת לשוב ולחוקק חוק גיוס חדש.

גורם בסביבת ראש הממשלה הצהיר לאחרונה כי נתניהו מעוניין להעביר את חוק הגיוס בקואליציה הנוכחית ולא לפרק אותה. לדברי הגורם, "לא צריך תירוצים כדי ללכת לבחירות, אבל נתניהו כן רוצה לסיים דבר אחד נוסף - חוק הגיוס. הוא אמר לשותפים הקואליציוניים פעמים רבות שהם צריכים להחליט אם ברצונם להמשיך יחד, או להתפרע בהצעות חוק פופוליסטיות של מיליארדים. אם רוצים לייצב את הקואליציה -  זה אפשרי".