נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנט משיב לביקורת: "מעדיף חקירה בהאג על פני חייל מת"

יו"ר הבית היהודי התייחס בריאיון לקלמן ליברמן לדבריו נגד הפרקליט הצבאי הראשי: "יש אויב שרוצה להרוג אותנו, לא צריך להתעסק בתהליכים וקשקושים". על קואליציית 61 הח"כים אמר: "ליברמן גזר את גסיסתה, מנחש שבמאי יהיו בחירות"
קלמן ליברמן
28 בנובמבר 2018
09:22

"אנחנו צריכים לחזור לימים שהכול ברור. יש לנו אויב שרוצה להרוג אותנו, אנחנו צריכים להרוג אותו חזרה ולא להתעסק עכשיו בתהליכים ובקשקושים. אני מעדיף חקירה בהאג מאשר חייל מת" – כך אמר היום (רביעי) השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, בריאיון לקלמן ליברמן בכאן רשת ב'. הוא הדגיש כי הצהרתו שלפיה "חיילים בצה"ל מפחדים מהפצ"ר יותר מאשר מיחיא סינוואר" לא כוונה אישית נגד הפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק.

האזינו לריאיון המלא עם בנט בקלמן ליברמן

"אין לי שום דבר נגדו. אני בטוח שהוא איש טוב", אמר בנט. "דיברתי על פרקליט צבאי כדימוי, כמטאפורה. אני עומד מאחורי מה שאמרתי – יש עודף משפטיזציה, עודף כבלים עצמיים וחישוקים שאנחנו מחשקים את צה"ל. בלא מעט מקרים אנחנו כבלנו את עצמנו וזה גרם לדברים קשים".

"יצרנו דמון שנקרא האג, ואנחנו מפחידים את עצמנו בגללו", המשיך שר החינוך. "אני מעדיף חקירה בהאג מאשר חייל מת. לא יכול להיות שבשם הדבר המקודש הזה, האג, אנחנו לא מחילים את הריבונות שלנו בחאן אל-אחמר. אני לא מוכן שחיילי צה"ל ייתלו על מזבח של האג".

על תפקודה של הקואליציה, שנותרה עם רוב של 61 ח"כים בלבד, אמר בנט: "הקואליציה אכן רעועה. ברגע שליברמן עזב את הממשלה, הוא החליט בעצם על גסיסתה. הניחוש הטוב ביותר שלי הוא שסביב מאי אנחנו נראה בחירות. בסוף כל דבר טוב צריך בחירות, אין מה לעשות".

יו"ר הבית היהודי העריך כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, "מאוד מעוניין כרגע להמשיך את קיום הממשלה", והוסיף: "נתניהו תיאר לי בשיחות שהוא הולך לחולל שינויים. הוא דיבר על כך שהוא מוכן לקחת על עצמו ולשנות".

בנט נשאל כיצד הוא הושפע מההחלטה לוותר על דרישת תיק הביטחון ולהישאר בממשלה, והשיב: "עוד מוקדם לדעת. לפני ארבע שנים עשיתי מהלך דומה כדי לדרוש את תיק המשפטים לשקד, וזה הצליח. הפעם לא. אני מעדיף להיות בזירה ולחטוף מאשר להיות בצד ולהעביר ביקורת. טובת המדינה יותר חשובה מאיך אני אראה בקלמן ליברמן ושיירדו עליי קצת. אני אתגבר".

בתגובה לדברי בנט בכאן רשת ב', צייץ יו"ר הקואליציה דוד אמסלם בטוויטר: ‏"בוקר טוב לשר בנט. אתה ממשיך לחבל ביציבות הממשלה. להזכירך הימין זה לא טאבו של הבית היהודי. הליכוד היא המפלגה היחידה שתומכת ללא עוררין בכל החוקים הלאומיים וחבריה מתחשבים בכל דרישה המקובלת על כל מרכיבי הקואליציה. לא היה מצב שעצרנו חקיקה אחת המקובלת על כל מרכיבי הקואליציה במשמרת שלי".