בנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

הנחש ממשרד המשפטים: מי פועל למסמס את תיקי נתניהו?

במתק שפתיים, כמי שמביע עמדה מקצועית בלבד מסתובב במשרד המשפטים אדם שמנסה להרוג את התיק התורן נגד ראש הממשלה, וממתין לחיבוק מהמערכת הפוליטית
מרדכי (מוטי) גילת, פרשנות
28 בנובמבר 2018
17:55

במשרד המשפטים משוטט כבר זמן רב נחש ארסי, פוקד את חדרם של בכירי המשרד האחרים, מגיח לפגישות עבודה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, עם פרקליט המדינה שי ניצן ועם אחרים ומפזר רעל, הרבה רעל, כדי להרוג את התיק התורן המפריע למלכות.   

הוא עושה זאת במתק שפתיים, כאדם שקול, כמי שמביע עמדה מקצועית בלבד – לא חלילה כמי שמבקש להכיש, בדרכו, את אחרוני הלוחמים בשחיתות השלטונית. לא חלילה כמי שמבקש להוציא את הרוח ממפרשי קבוצה גדולה של פרקליטים מקצוענים, ובראשם פרקליטת מיסוי וכלכלה בת"א, ליאת בן ארי – פרקליטים מנוסים הסבורים שחומרי החקירה והראיות בתיקי נתניהו מחייבים הגשת כתב אישום נגדו בעבירות שוחד.


לפי עולם המושגים של נחש הצפע הזה, אין צורך להעמיד לדין את נתניהו בעבירות שוחד בתיקי 4000 – חרף ההקלטות, המסרונים שנתפסו ועדויות עדי המדינה; חרף העובדה שהחשדות הכבדים אומתו בחקירת המשטרה והרשות לניירות ערך. מבחינתו, די בהגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בעבירות של מרמה והפרת אמונים - זה יספק לדעתו את האינטרס הציבורי.

הנחש שלנו, שמתנהג כמי שמבקש שהמערכת הפוליטית תחבק אותו, תקדם אותו, תבעט אותו לפסגה, לא עוצר, כך מתברר, בתיק 4000. בשיחות עם גורמים בתוך המערכת ומחוצה לה, הוא נדרש גם לתיק 2000 – עסקת השוחד המדהימה שנרקמה כזכור בין מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס לראש הממשלה. גם את תיק הברזל הזה, בעל חשיבות ציבורית אדירה לעקירה מהשורש של שחיתות ברוני הכסף והכוח, הוא מנסה לעמעם.

קבלו תיקון: הוא מציע לסגור. להשליך אותו לפח.

למה לסגור תיק שבכוחו להוביל להרשעה מהדהדת? למה לסגור תיק שאין שני לו בחומרתו ובעוצמת הראיות בו? למה לסגור תיק שראיות הזהב בו הן שבע שעות הקלטה בין טייקון התקשורת לאיש החזק במדינה – אמירות של תן וקח מפי הגבורה ממש? מתי נתפסו בקלקלתם בצורה כזאת עברייני שוחד כבדים שרקחו את העסקה ביניהם בשתי פגישות סתר מביכות? באיזה תיקי שוחד עמדו לרשות התביעה ראיות כאלה המדברות בעד עצמן?

לשאלות האלה אין תשובה מקצועית אמיתית. את התיק הזה, כמו את תיק 4000 שהיועמ"ש מנדלבליט מכנה בישיבות סגורות "הקטר ששואב אליו את תיק 2000" (שני תיקים המלמדים על שיטה) – מקצוען אמיתי, ישר דרך, לא יעז לסגור. יעשה זאת רק משפטן שאיבד את כבודו המקצועי, משפטן בעל שיקולים זרים, משפטן שמוכן למעול בתפקידו ובשליחותו. יעשה זאת רק אדם לא ישר, חסר ערכים, שהפך עם השנים לעסקן.

תפור למידות הנחש? תפור. ועוד איך.

הנחש שלנו, יש מי שמכנה אותו "השועל", אכן עונה לכאורה לקריטריונים האלה. הם מייצגים אותו בכבוד. השאלה אם הנחש הזה פועל לבדו או שיש לו שותפים עדיין פתוחה. אני כותב זאת בזהירות, כי בתיק הזה צפויות הפתעות. לא נאמרה בו עדיין המילה האחרונה.