המפכ"ל המיועד משה אדרי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מינוי המפכ"ל: ועדת הבכירים מתכנסת בעניינו של אדרי

המפכ"ל הנוכחי אלשיך מסיים את תפקידו ביום ראשון בערב. מאז הודיע ארדן על המינוי, התעוררה סביב אדרי ביקורת רבה, הוגשו נגדו כמה תלונות והוא אף הוכרח לערוך בדיקת פוליגרף - דברים שעיכבו את מינויו
יערה שפירא ותמר אלמוג
29 בנובמבר 2018
10:06

ועדת גולדברג, הוועדה למינוי בכירים, התכנסה בצהריים (חמישי) כדי לדון בדוח של מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, החושף כשלים והתנהלות קלוקלת באגף התנועה של המשטרה בעת שהמפכ"ל המיועד משה אדרי שימש מפקדו. לאחר שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע על מינויו של אדרי בתחילת החודש, התעוררה ביקורת רבה נגד המינוי שהתעכב

אדרי, ששימש מפקד מחוז ירושלים בעת רציחתה של שירה בנקי במצעד הגאווה בעיר, ספג כמה תלונות מאז ההכרזה של ארדן ונדרש לעבור בדיקת פוליגרף. המפכ"ל הנוכחי רוני אלשיך מסיים את תפקידו ביום ראשון בחצות.

בין השאר, נמצא כי באגף התנועה נהגו לסגור תיקים ולמחוק דוחות תנועה לקציני משטרה. עוד דווח כי  בוטל דוח לקצין בדרגת תת ניצב ונכתב כי אדרי נתפס כשהוא נוהג במהירות מופרזת. הדו"ח של שפירא נכתב כבר לפני כשנתיים, אך בשל תקלה טכנית הובא רק אתמול לידיעתו של ראש הוועדה, השופט בדימוס אליעזר גולדברג.

שלשום פורסמה בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' תקרית שבה אדרי התנהג לכאורה בבריונות בכביש. לדברי עורך הדין אלי כץ, וכפי שגם עלה מהעדויות בבית המשפט, לפני מספר שנים פרץ רכבו המשטרתי של אדרי לפני מונית שהייתה בדרכה לנמל התעופה בן גוריון, ואילץ את הנהג לבלום בפתאומיות. הנהג, לדבריו, ניסה להעיר לאדרי, שהיה אז קצין בדרגת תת ניצב, אז זה הגיב בתנועת יד מזלזלת.


בתגובה לכך, על פי העדויות, אדרי ניסה בעזרת רכבו לדחוק את המונית עד כדי כך שהנהג נאלץ לעלות עם שני גלגלים על אי תנועה. הנוסע במונית העיד: "אדרי כמעט דחף אותנו לתעלה". לאחר מכן זימן אדרי למקום קצין תנועה, שרשם דוח לנהג המונית, על עבירה שלא ביצע, ועקבות הדוח הזה נערך לו מפשט, ממנו זוכה לבסוף מחמת הספק ולאחר מאבק משפטי.

לפני שבוע טען חושף השחיתויות רפי רותם בריאיון למרדכי גילת ותמר אלמוג בכאן רשת ב' כי אדרי ניסה להשפיע על עדותו בפני הוועדה למינוי בכירים. "בוועדה הופיע עורך הדין שלי, פיני פישלר, ואמר לגולדברג שכשעתיים לאחר שהוא כתב פוסט בו אמר שהוא מתכוון לייצג אותי בוועדה, אדרי בעצמו התקשר אליו וביקש פגישה איתי", אמר רותם. "אני רואה את זה כדבר פסול מעיקרו. ביום שישי לפני כשלושה שבועות, באותו יום בו פורסם שהוא מיועד להיות מפכ"ל, אדרי וניצב נוסף התקשרו לעורך הדין וביקשו להיפגש איתי. אני לא רוצה להיפגש איתו מכיוון שמה שהוא עשה נגדי זה פשעים".

לפני שמונה ימים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מקורביו של המפכ"ל המיועד תקפו את המפכ"ל הנוכחי אלשיך, בעקבות החלטת הוועדה למינוי בכירים להעמיד את בדיקת הפוליגרף התעסוקתית כתנאי לאישור מינויו, לאחר פרסום בכאן חדשות. לדברי מקורביו, גורם בסביבת אלשיך, המקורב מאוד למפכ"ל, ליבה את התלונות נגד אדרי. עוד הוסיפו כי "צ'יקו מעולם לא חשש מפוליגרף, הוא נקי וזה יוכח. הכל רעשי רקע מיותרים". הפרסום גרם לעיכוב המינוי ובסופו של דבר הוחלט כי אדרי יעבור בדיקת פוליגרף בגוף אזרחי פרטי.

לפני כשלושה שבועות פורסם לראשונה בכאן חדשות כי אנשי משטרה בדימוס פנו לוועדת גולדברג בדרישה שאדרי יעבור בדיקות פוליגרף והתאמה תעסוקתית – כפי שעשו קצינים בכירים במשטרה. הפונים טענו כי אם בקשתם לא תתקבל הם יפנו לבג"ץ, בטענה לאפליה.

מדובר בבדיקה בה נשאלות שאלות רגישות מאוד, בנוגע לקשרים עם פוליטיקאים, אנשי עסקים וגורמי פשיעה. בנוסף נבדקים נושאים אישיים רגישים, אמינות ונושאים ערכיים שונים. הדרישה לפיה אדרי יעבור גם הוא את הבדיקות עשויה לעכב את מינוי המפכ"ל הבא.