צילום: Paul Simcock

"כולם עם רגל אחת בחוץ": הנתונים העגומים על המורים בישראל

על פי נתוני סקר שנערך לרגל יום המורה, כמעט רבע מעובדי ההוראה החדשים היו עוזבים היום את תפקידם אם היו יכולים. רבים אחרים לא רואים את עתידם במערכת החינוך בישראל. כל המספרים
לירן כוג'הינוף
29 בנובמבר 2018
09:27

כמעט רבע מהמורים החדשים בישראל היו פורשים כבר היום מהמקצוע אם הייתה ניתנת להם האפשרות – זה אחד הנתונים המדאיגים שעולים מסקר של הסתדרות המורים בקרב יותר מ-1,000 עובדי הוראה חדשים - מורות/מורים, גננות וגננים - כולם נמצאים במערכת החינוך עד חמש שנים.

הנתונים מתפרסמים לרגל יום המורה שמצוין היום (חמישי), ועל פיהם רוב המורים החדשים לא רואים עתיד במערכת החינוך. קצת יותר מ-16% מהנשאלים ענו כי בכוונתם להישאר במערכת החינוך עוד עשר שנים, 20.6% יישארו במערכת עוד 5 שנים ולא יותר. 40% מעובדי ההוראה החדשים אמרו כי הם מתכננים להישאר במערכת עד גיל הפנסיה.  

עוד עלה מהסקר כי כמעט 40% מהמורים סיפרו כי נתקלו באלימות פיזית או מילולית מצד הורים בשנה האחרונה. רק אתמול בבית הספר אוסישקין בכפר סבא תלמיד כיתה ד' חבט באפה של מורתו והיא פונתה לבית החולים. הבוקר מושבתים הלימודים בבית הספר לשעתיים בעקבות האירוע.

מיכל קרמר היא מורה לאנגלית בתיכון מקיף יהוד. לפני שנתיים כתבה פוסט שהפך ויראלי ושם שיתפה את חוויותיה ואת שכרה הזעום. היום שכרה אמנם השתפר, אך היא עדיין מספרת על כך שרוב חבריה שהתחילו את המסלול במערכת החינוך בישראל יחד איתה – לא נותרו בה.

"הסקר לא מפליא", היא אומרת בריאיון ל"הבוקר הזה" עם דב גילהר בכאן רשת ב'. "כל מי שנכנס לחדר המורים יודע שכולם עם רגל אחת בחוץ, כמו שר החינוך שלנו שעם שתי רגליים בחוץ. אם האנשים שעומדים בראשנו לא רוצים להיות מורים, זה השיח הכללי".

לטענת קרמר, למרות הסיפוק הגדול מהמקצוע, התחושה הכללית עדיין קשה. "יום המורה זה כמו יום האישה – מרימים כוסית אבל בסוף עדיין רוצחים אותנו", אמרה.