צילום: ג'ורג' נובומינסקי, פלאש 90

דיון חריג בקבינט על משמעות כניסת סין לישראל

בישראל חוששים שהנוכחות הגוברת הסינית תפגע בשיתוף הפעולה עם מעצמות ובייחוד עם ארצות הברית. לדיון אמש הגיע שר הכלכלה אלי כהן, שאינו חבר בקבינט, וגורמים מקצועיים באוצר
גילי כהן וליאל קייזר
29 בנובמבר 2018
21:19

הקבינט המדיני-ביטחוני קיים אמש (רביעי) דיון חריג שעסק במשמעויות הכניסה של סין לישראל בתחומים אסטרטגיים. מדובר בהקמת גוף או מנגנון שיאפשר בחינת השקעות זרות בישראל בתחומים אסטרטגיים כמו תחבורה, פיננסים ואנרגיה. בחודשים האחרונים התקיימו דיונים בשאלה היכן וכיצד תתקיים הבחינה של הסוגיה - במטה לביטחון לאומי או באוצר. 


הרקע למהלך הוא מסירת הזיכיון להפעלת הנמל העתידי במפרץ חיפה לידי חברה שמפעילה את נמל שאנגחאי, כשמומחים סבורים שהדבר עלול לפגוע בשיתוף הפעולה של ישראל עם הצי האמריקני. החשש בישראל הוא שהנוכחות הגוברת הסינית תפגע בשיתוף הפעולה של ישראל עם מעצמות ובייחוד עם ארצות הברית. באופן חריג יחסית, הגיע לדיון שר הכלכלה אלי כהן, שאינו חבר בקבינט, וגורמים מקצועיים באוצר כמו מנכ"ל המשרד שי באב"ד וראש אגף התקציבים במשרד, שאול מרידור.

בלשכת ראש הממשלה לא הכחישו את הפרטים, אך מסרו בתגובה כי הם לא מתייחסים לדיוני הקבינט. במשרד האוצר מסרו כי מנכ"ל משרד האוצר והממונה על התקציבים מגיעים מעת לעת לישיבות קבינט, ומטבע הדברים לא יוכלו להתייחס לפרטי הדיון.