צ'יקו אדרי באירוע הפרידה מהמפכ"ל אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביטל דוחות וכתבי אישום לקצינים: דוח המבקר שהוביל לפסילתו של אדרי

ועדת גולדברג למינוי בכירים קבעה ממצאי דוח מבקר המדינה מעלים תמונה עגומה באשר להתנהלותו של ניצב צ'יקו אדרי כשפיקד על אגף התנועה. הנה הצצה לדוח שבעקבותיו, בין השאר, טורפד מינויו של המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה
רועי ינובסקי
02 בדצמבר 2018
10:17
עודכן ב 12:18

דוח מבקר המדינה שהביא את ועדת גולדברג לפסול את מועמדותו של ניצב בדימוס צ'יקו אדרי מלשמש מפכ"ל המשטרה, מתאר "תרבות שקר" באגף התנועה בפיקודו. המבקר ביצע סדרת בדיקות פשוטות וגילה כי אדרי ביטל בזה אחר זה דוחות וכתבי אישום לקצינים בכירים בנימוק של "פעילות מבצעית", אך התברר כי הקצינים כלל לא היו בפעילות מבצעית.


כך למשל, רכב משטרתי שהיה בשימושו של מפקד ממשמר הגבול בירושלים, תנ"צ יזהר פלד, תועד נוסע במהירות של 45 קמ"ש מעל המותר בכביש 3. אדרי ביטל את הדוחות וכתבי האישום שהוגשו בנימוק של "פעילות מבצעית". אלא שהמבקר הלך לבדוק את יומן המבצעים וגילה דיווחים שקריים. כל הדוחות הוסבו על שם קצין אחר. אחד הדוחות בוטל בטענה שהוא "הוקפץ לפיגוע חבלני", אלא שדוח המבצעים גילה שזה בכלל קרה 14 שעות לאחר האירוע.

במקרה נוסף צוין שהדוח בוטל  כי הקצין הוקפץ "למרדף אחר חשוד בירושלים" - ודוח המבצעים העלה כי הדוח התקבל 3 שעות וחצי אחרי שהאירוע הסתיים ו-60 קילומטרים ממקום האירוע. כתב אישום אחר אדרי ביטל בנימוק של "חוסר אשמה" למרות שגם הקצין הודה שהעבירה התבצעה בדרך הביתה, כלומר לא בפעילות מבצעית, בלי שום נימוק. וזה לא הסתיים רק במהירות מופרזת. באוקטובר 2013 צולם רכבו של קצין בדרגה גבוהה עובר בצומת באור אדום. אדרי המיר את הדוח באזהרה. המבקר ציין כי לאדרי כלל אין סמכות בנוהל המשטרה  לעשות זאת.

בהחלטת ועדת גולדברג קבעו השופט בדימוס גולדברג ופרופסור טליה איינהורן כי "ממצאי הדוח מעלים תמונה עגומה של התעלמות מדיווחים לא נכונים של קצין בכיר. לדעתם, המועמד, שהעניין היה בסמכותו ובאחריותו, אימץ נוהג שאינו מתיישב עם הקפדה על טוהר המידות במשטרה".