בנימין ושרה נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תיק 4000: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את הזוג נתניהו בעבירות שוחד

תשתית ראייתית נגד ראש הממשלה, רעייתו, ונגד בני הזוג אלוביץ בעבירות של שוחד
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
02 בדצמבר 2018
10:40

תיק 4000: המשטרה והרשות לניירות ערך ממליצות היום (ראשון) להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת רעייתו שרה בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. עוד ממליצה המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה בעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

ההחלטה התקבלה עם סיום החקירה בפרשה המכונה גם "תיק בזק". את שרה נתניהו מליצה המשטרה להעמיד לדין גם בעבירה של שיבוש מהלכי משפט. את בעל השליטה לשעבר בבזק, שאול אלוביץ', ממליצה המשטרה להעמיד לדין בעבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

נגד רעייתו של שאול אלוביץ', איריס, אומרים במשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. 

במוקד תיק 4000 עומד החשד כי ראש הממשלה נתניהו לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, כהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המטיבות עם שאול אלוביץ' ועם קבוצת בזק, בד בבד עם דרישתו להתערב לטובתו בתכני אתר האינטרנט "וואלה".


נגד בנם של הזוג אלוביץ', אור, אומרת המשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך. נגד בנם של בני הזוג נתניהו, יאיר, לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.

החקירה נפתחה בעקבות חדשות שעלו נגד מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, בחקירה שניהלה הרשות לניירות ערך בעניינה של קבוצת בזק. נגד פילבר עלו ראיות הקושרות אותו לחשדות להתערבות פסולה בענייני חברת בזק בסוגיות רגולטוריות שונות. במסגרת החקירה נחתמו הסכמי עדי מדינה עם פילבר ונגד חשוד נוסף בפרשה, ניר חפץ, שהיה יועץ התקשורת של בני הזוג נתניהו.

במשטרה אומרים כי הראיות בתיק מצביעות על מערכת יחסים שעניינה מתן וקבלת שוחד בין ראש הממשלה ומקורביו לבין שאול אלוביץ'. במשטרה אומרים כי בין 2012 ל-2017 התערבו ראש הממשלה ומקורביו באופן בוטה ומתמשך ולעתים יום יומי בתכנים שפרסם אתר וואלה כדי לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

המשטרה ממליצה גם להעמיד לדין את עמיקם שורר, בכיר בבזקבגןי סיוע למתן שוחד ועבירות נוספות, נגד זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ בגין תיווך במתן שוחד, ולקיחת שוחד ונגד סטלה הנדלר, מי שהייתה מנכ"לית חברת בזק, על עבירות מרמה והפרת אמונים.

נגד אלי קמיר ועו"ד איתן צפריר אומרת המשטרה כי לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.