אליעזר גולדברג
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השופט גולדברג: "צ'יקו אדרי אינו ראוי להיות מפכ"ל"

בריאיון בלעדי לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', אמר גולדברג כי חברי הוועדה חשבו שהם חייבים לעמוד בפרץ שלא יתמנה אדם שאינו ראוי. הוא ציין כי ההשתלחות נגדו היא שפל המדרגה
בחצי היום
02 בדצמבר 2018
13:21

יו"ר הוועדה למינוי בכירים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, אומר היום (ראשון) כי משה צ'יקו אדרי "חד וחלק אינו ראוי להיות מפכ"ל". בריאיון בלעדי לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', אמר גולדברג: "אנחנו מדברים על דמותה ורמתה המוסרית של המשטרה בעיני הציבור. האם אין לכך חשיבות? אני חושב שיש לכך חשיבות עליונה. על האמון הזה בין היתר צריכה לשמור הוועדה שבראשה אני עומד וכך עשינו". גולדברג ציין כי היו לפני הוועדה תלונות. "בדקנו אותן ובסופו של דבר חשבנו שאנחנו חייבים לעמוד בפרץ שלא יתמנה אדם שאינו ראוי".

שניים מחברי ועדת הבכירים: "אדרי עבר את הפוליגרף, ראוי להיות מפכ"ל" >>

יו"ר הוועדה הדגיש כי בניגוד לפרסומים אדרי הוא לא עבר בשלום את בדיקת הפוליגרף. "ביקשנו שיעבור את הבדיקה התעסוקתית, מלבד הטעם שבדיקה כזו מתחייבת מבחינת שוויון בין המועמדים, רצינו למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד ואחר כך יתברר שהוא נושא איתו רבב". מאוחר יותר הבהיר גולדברג כי כאשר נשאל האם אדרי עבר את הפוליגרף, התייחס לכך שלא נשאל בבדיקה על הפגישה עם רפי רותם ועו"ד פישלר".

השופט גולדברג הסביר מדוע סבר שאדרי אינו ראוי להיות מפכ"ל: "ראינו שתי בעיות: הפגישה עם עו"ד פישלר, פרקליטו של רפי רותם, והשנייה דוח מבקר המדינה". באשר לפגישה עם עו"ד פישלר אמר גולדברג כי הנושא לא נכלל בשאלות בפוליגרף. "לכן נמנענו מלחתוך את הדין רק לפי התרשמות. אמרנו שנבדוק את גרסתו שלו, איך היא עומדת למבחן. הייתה טענה של עו"ד פישלר ששניהם דיברו גם על רפי רותם והייתה טענה של אדרי שלא דיברו עליו. אנחנו מדברים על הערכת אותה פגישה. כשתלונה תלויה ועומדת, הוא אמור להופיע לפני הוועדה ומתקיימת הפגישה. אדם שעומד מהצד, קשה לו להסיק את המסקנה בשאלה מי היה מעוניין באותו זמן בפגישה הזו? האם יש ספק? איך יכול לעלות ספק מי היה מעוניין בפגישה שלושה ימים לפני הדיון בוועדה?".

השופט גולדברג התייחס לביקורת החריפה שהוטחה בו לאחר החלטת הוועדה: "אפשר לחלוק על דעתי אבל ממה שאני שומע וקורא לא מדובר בהבעת דעה על מה שכתבתי אלא בהשתלחות שהגיעה לשפל המדרגה. יש לי עניין באדון אדרי? יש לי עניין בניקיון כפיים של משרתי הציבור. לא הפתיעה אותי ההשתלחות בי. אנחנו רואים את ההתדרדרות תוך כדי ההתדרדרות. זה בא לידי ביטוי כלפי בית המשפט, כלפי היועץ המשפטי ולמעשה כלפי כל שומרי הסף. זה הטרנד היום. כדי לממש מה שרוצים להשיג – דורכים. אז יש את העניין העדתי.  אני אעבור את זה. אני לא מודאג באופן אישי. אין מי שיבלום את ההתדרדרות הזו. זה מה שמדאיג".

גולדברג התייחס לבחירות האחרונות שעשתה הוועדה בראשותו ושעברו בצורה חלקה: "הרמטכ"ל ונגיד בנק ישראל נקיי כפיים ולכן בחרנו אותם. הממשלה תחליט אם לאשר את אדרי. אני חושב שממשלה שהקימה את הוועדה לא יכולה להתנות את קבלת ההמלצה או לשחות אותה בהינף יד. צריכה להיות סיבה טובה מאוד מאוד כדי לומר: 'אנחנו לא מוכנים לקבל את המלצת הוועדה'. אני בטוח שאין נימוק כזה שיכול להצדיק שינוי".