ניצב מוטי כהן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הממשלה אישרה את מינוי מוטי כהן לממלא מקום המפכ"ל

מפקד מחוז הדרום יעמוד באופן זמני בראשות המשטרה, ברקע פסילת מינויו של משה אדרי. מפקד נקודת משטרה בירוחם עתר לבג"ץ נגד המינוי: לא למנות את כהן מבלי שיעבור פוליגרף
מיכאל שמש
02 בדצמבר 2018
14:00

הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינויו של מפקד מחוז דרום של המשטרה, ניצב מוטי כהן, לממלא מקום המפכ"ל. האישור ניתן ברקע הסערה סביב מינוי המפכ"ל הקבוע, אחרי שהוועדה למינויים בכירים פסלה את מינויו של ניצב משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד. נתניהו יצא מישיבת הממשלה בזמן הדיון על המינוי, משום שהוא מנוע מלהשתתף בהליך אישור המפכ"ל.

עוד לפני הדיון בממשלה, הוגשה לבג"ץ עתירה נגד מינויו של כהן לתפקיד ממלא המקום. העותר, רס"ב שמעון רוימי המשמש מפקד נקודת משטרה בירוחם, ביקש שלא למנותו באופן זמני מבלי שהוא עובר בדיקת פוליגרף בוועדת גולדברג למינויים בכירים.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר בסוף השבוע כי מינויו של ניצב כהן יהיה תקף למשך 45 ימים, או עד מינויו של מפכ"ל קבוע. כהן הועדף על פני ניצב זוהר דביר בשל העובדה שדביר הודע על פרישה מהמשטרה. מוטי כהן הוא אחיו של מפכ"ל המשטרה לשעבר דודי כהן.


יו"ר הוועדה למינוי בכירים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, אמר היום כי משה צ'יקו אדרי "חד וחלק אינו ראוי להיות מפכ"ל". בריאיון בלעדי לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', אמר גולדברג: "אנחנו מדברים על דמותה ורמתה המוסרית של המשטרה בעיני הציבור. האם אין לכך חשיבות? אני חושב שיש לכך חשיבות עליונה. על האמון הזה בין היתר צריכה לשמור הוועדה שבראשה אני עומד וכך עשינו". גולדברג ציין כי היו לפני הוועדה תלונות. "בדקנו אותן ובסופו של דבר חשבנו שאנחנו חייבים לעמוד בפרץ שלא יתמנה אדם שאינו ראוי".

יו"ר הוועדה הדגיש כי בניגוד לפרסומים, אדרי לא עבר בשלום את בדיקת הפוליגרף. "ביקשנו שיעבור את הבדיקה התעסוקתית, מלבד הטעם שבדיקה כזו מתחייבת מבחינת שוויון בין המועמדים, רצינו למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד ואחר כך יתברר שהוא נושא איתו רבב". מאוחר יותר הבהיר גולדברג כי כאשר נשאל האם אדרי עבר את הפוליגרף, התייחס לכך שלא נשאל בבדיקה על הפגישה עם רפי רותם ועו"ד פישלר".

האזינו לריאיון המלא עם גולדברג בכאן רשת ב'

השופט גולדברג הסביר מדוע סבר שאדרי אינו ראוי להיות מפכ"ל: "ראינו שתי בעיות: הפגישה עם עו"ד פישלר, פרקליטו של רפי רותם, והשנייה דוח מבקר המדינה". באשר לפגישה עם עו"ד פישלר אמר גולדברג כי הנושא לא נכלל בשאלות בפוליגרף. "לכן נמנענו מלחתוך את הדין רק לפי התרשמות. אמרנו שנבדוק את גרסתו שלו, איך היא עומדת למבחן. הייתה טענה של עו"ד פישלר ששניהם דיברו גם על רפי רותם והייתה טענה של אדרי שלא דיברו עליו. אנחנו מדברים על הערכת אותה פגישה. כשתלונה תלויה ועומדת, הוא אמור להופיע לפני הוועדה ומתקיימת הפגישה. אדם שעומד מהצד, קשה לו להסיק את המסקנה בשאלה מי היה מעוניין באותו זמן בפגישה הזו? האם יש ספק? איך יכול לעלות ספק מי היה מעוניין בפגישה שלושה ימים לפני הדיון בוועדה?".