כבר ב-2015: "חופרים מנהרות נגד חיילי האויב"

כתב עיתון לבנוני התלווה בשנים 2015 ו-2016 לכוחות ארגון הטרור לסיור במוצבים שלו בדרום המדינה, שלא הוזכרו עד אז כמנהרות תקיפה. "מאז לבנון השנייה השתכללנו", נכתב אז בעיתון
רועי קייס
04 בדצמבר 2018
09:52

היציאה למבצע "מגן צפוני" הבוקר (שלישי) אינה הפעם הראשונה שבה מוזכרות מנהרות התקיפה של חיזבאללה סמוך לגבול. בשנים 2015 ו-2016 העיתון הלבנוני "א-ספיר", שידוע כמקורב לארגון, הזכיר את סוגיית המנהרות בכתבות שפרסם לרגל יום השנה ה-15 וה-16 ליציאת צה"ל מלבנון. כתב העיתון קיבל גישה מאנשי הארגון למוצבים שלו בדרום לבנון, כולל גם למנהרות שאז לא הוזכרו כמנהרות התקפיות.


בכתבה ב-2016 נכתב כי "יהיה זה נכון לומר שאיש ההתנגדות בגבול המזרחי משלים את המשימה של איש ההתנגדות הראשון שעושה ימים כלילות עד נקודת הגבול האחרונה בראש הנקרה ובכפר שובא מבחינת תצפיות, הכנות וחפירה של מנהרות שמדירות שינה מעיניהם של המתנחלים וחיילי האויב".

בהמשך נאמר כי חיזבאללה, במשך כל סבבי הלחימה שלו עם ישראל, לא התנסה וחווה את מה שהוא חווה כעת בלחימה שלו בסוריה ושוב הוזכר עניין המנהרות: "ההתנגדות לא פלשה לערים לפני כן ולא נלחמה עם צבאות בפסגות ההרים. אף אחד לא ארב לה לפני כן במנהרות שדומות לאלה שהיא יצרה והפיצה (מבחינת ידע) לשאר אנשי ההתנגדות ובייחוד לפלסטינים ברצועת עזה".

גם ב-2015 זימנו בחיזבאללה את כתב העיתון לסיור במוצבים ובמנהרות של הארגון. "מאז לבנון השנייה השתכללנו - עכשיו המנהרות מאווררות, המזון מוחלף כל חמישה חודשים ומאות אלפי רקטות, לא רבבות, מוכנות לשיגור", אמרו אז אנשי הארגון בדרום לבנון שצוטטו בכתבה. במקביל הוצגה תמונה כביכול מתוך מנהרה של הארגון, אך לא נאמר דבר על טיבן של המנהרות, כלומר אם הן התקפיות. גם במאמר המערכת ב"א-ספיר" ב-2016 לא ניתן פירוט על טיבן של אותן מנהרות.

בחיזבאללה באופן פומבי ורשמי לא דיברו בשנים האחרונות על נושא המנהור בגבול הצפון.