צה"ל בגבול לבנון

דובר צה"ל: המנהרה שנחשפה יצאה מתוך בית בכפר כילא

בתום סיור הערכת מצב פירט רונן מנליס על מבצע "מגן צפוני", והדגיש כי האתגר מורכב פי כמה מעזה. לדבריו: "יוצאים למבצע לפני שהנושא הופך לאיום מיידי". הוא פירט שהמבצע נמצא רק בראשיתו
משה שטיינמץ
04 בדצמבר 2018
13:54

דובר צה"ל רונן מנליס חשף כי המנהרה הראשונה שהתגלתה היום (שלישי) במסגרת מבצע "מגן צפוני" יצא מתוך בית פרטי בכפר כילא. בתום סיור הערכת מצב של הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואלוף פיקוד הצפון יואל סטריק, פירט מנליס על המבצע והדגיש כי אין קשר בין עיתוי המבצע לפעולה בעזה. לדבריו, "אנחנו יוצאים למבצע לפני שיש מנהרה מוכנה להפעלה - לפני שזה הופך להיות איום מיידי".


"האתגר הוא מורכב פי כמה ומספר האנשים שעסקו בזה גדול בהרבה מעזה. החפירה שונה מאוד. חפירה בסלע לוקחת יותר זמן, והיא יותר מורכבת ומחייבת תהליכים כאלה ואחרים בבנייה", פירט מנליס. "כל שבועיים היה דיון על נוהל הקרב במשך יותר משנה וחצי, אפילו לא כל אלופי המטכ"ל ידעו על כך. כל חטיבת הקומנדו כרגע בצפון, כוחות חיל רגלים ושריון, מטוסים וספינות בכוננות". 

"המנהרה שאותרה אורכה בתוך שטח לבנון עשרות רבות של מטרים", הסביר מנליס. "גובה המנהרה כגובה הליכה של אדם זקוף, למעלה משני מטרים (בשונה ממנהרות חמאס) והרוחב כשני מטר. העומק מתחת לקרקע הוא יותר מ-25 מטרים".

מנליס הדגיש כי צה"ל נמצא רק בראשיתו של המבצע ואמר: "הכוונה היא להשמיד את המנהרה ולהוציא אותה מכלל שימוש. יש פה עבודה סיזיפית, זה יקח זמן, המבצע רק ביומו הראשון ובסוף יש את שלב הנטרול של המנהרות שלא קורה רק בשטחנו. לכן ההתייחסות רצינית מאוד. שללנו הימצאות של מנהרות במקומות בהם נמצאו רעשים. כשהתמונה תתבהר אני מניח שלא תמצאו מנהרה מתחת לאחד הבתים שבהם שמעו רעש". 

דובר צה"ל התייחס גם לשאלת העיתוי של הכרזת המבצע, ולביקורת שהופנתה כלפי מקבלי ההחלטות על כך שנמנעו מפעולה בעזה כדי לבצע את הפעולות בצפון. "התקופה נבחרה הרבה זמן מראש, העיתוי הוצג לדרג המדיני לפני הרבה זמן", טען מנליס. "זה לא מבצע שאושר אתמול בלילה. רה"מ ושר הביטחון הכירו את המבצע הרבה לפני ההסלמה בדרום".