צבא לבנון, ארכיון
AP Photo/Hassan Ammar

נשיא לבנון בהערכת מצב: "עוקב אחר ההתפתחויות"

פיקוד צבא לבנון פרסם הודעה בעקבות מבצע "מגן צפוני": "המנהרות מדומות. שומרים על תיאום עם יוניפי"ל כדי למנוע כל הסלמה או ערעור של היציבות"
רועי קייס
04 בדצמבר 2018
14:56
עודכן ב 16:49

נשיא לבנון מישל עאון התייחס היום (שלישי) למבצע הצבאי של ישראל בגבול לבנון וציין כי הוא "עוקב אחר ההתפתחויות בגבול הדרומי אחרי שישראל החלה בחפירות מול אדמת לבנון". עאון אמר כי קיים שורה של שיחות שכללו את יו"ר הפרלמנט, נביה ברי, ראש הממשלה, סעד אל-חרירי ומפקד הצבא, ג'וזף עאון. במהלך השיחות ביצע נשיא לבנון הערכת מצב עם הנתונים הקיימים לגבי היבטי המבצע הישראלי, וביקש ממנגנוני הביטחון "לעקוב אחר המצב בצורה קפדנית".

צבא לבנון פרסם בצהריים התייחסות ראשונה למבצע של צה"ל בגבול הצפון לנטרול מנהרות של חיזבאללה, והדגיש כי הוא "ערוך באופן מוחלט להתמודד עם כל אירוע חריג". בהודעת פיקוד הצבא הודגש כי המצב בצד הלבנוני של הגבול "רגוע ויציב, ונמצא תחת מעקב".


"בצל ההודעה של האויב הישראלי על תחילת מבצע מגן הצפון, שקשור למנהרות מדומות בגבול הדרומי, הפיקוד הצבאי מדגיש שהמצב בצד הלבנוני רגוע ויציב ונמצא תחת מעקב", נמסר בהודעה. "יחידת הצבא שלנו באזור מבצעות את משימותיהן השגרתיות לאורך הגבול בתיאום עם כוח יוניפי"ל בלבנון, כדי למנוע כל הסלמה או ערעור של היציבות באזור הדרום". עוד נאמר מטעם הפיקוד של צבא לבנון כי הצבא ערוך באופן מוחלט להתמודד עם כל אירוע חריג.

גם ביוניפי"ל, כוח האו"ם שמוצב בדרום לבנון, הבהירו כי "המצב נותר רגוע ויוניפי"ל פועלת מול כל הגורמים כדי לוודא שכך יישמר". עוד הוסיפו כי תגברו את הסיורים לאורך הקו הכחול כדי "להימנע מאי הבנות שעלולות להוביל להסלמה", כפי שהגדירו זאת.

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון התייחס לחשיפת המנהרה של חיזבאללה ואמר כי "ארה"ב תומכת במאמצי ישראל להגן על ריבונותה ואנחנו קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות לשטח ישראל ולהימנע מהסלמה".

דוח של מזכ"ל האו"ם, שפורסם בימים האחרונים, מתריע מפני התגברות של המתיחות בגבול בין ישראל ללבנון – כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', על רקע המבצע של צה"ל לחשיפת מנהרות חיזבאללה. המזכ"ל, אנטוניו גוטרש, הביע בדוח דאגה מהמתח בגבול בין המדינות.

הדוח שחיבר המזכ"ל גוטרש מתייחס גם לפעילות של ישראל ושל לבנון, המנוגדת להחלטה 1701 של האו"ם משנת 2006 בתום מלחמת לבנון השנייה. "אי ציות מגביר את הסיכון למתחים ולהסלמה אפשרית", נכתב בדוח.

הבוקר הודיע צה"ל על יציאה למבצע "מגן צפוני" לחשיפה ולנטרול מנהרות טרור התקפיות שחופר ארגון הטרור חיזבאללה לשטח ישראל. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי "אותרו מנהרות החודרות לשטח ישראל, אך הן לא מסכנות כרגע יישובים ישראלים".

עוד נמסר כי המבצע ייערך לכל אורך גבול הצפון, אך כרגע רק בשטח ישראל, וההנחיה לתושבים ביישובים באזור היא לשמור על שגרה מלאה. ראשי הרשויות עודכנו על המבצע מראש.