פעילות צה"ל בגבול לבנון

מבצע מגן צפוני: הערכות בקבינט שחיזבאללה לא יגיב על גילוי המנהרות

ההערכה בישראל שחיזבאללה הוריד פרופיל בשל עומק החשיפה המודיעינית. חבר הקבינט ישראל כץ תוקף את אביגדור ליברמן: "היום ברור לכולם שהתפטרותו הייתה חסרת אחריות". כץ אישר את הפרסום בכאן חדשות על התנגדותו של קצין אמ"ן ליציאה למבצע
הבוקר הזה
05 בדצמבר 2018
08:13

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמש שמעו השרים הערכות כי ארגון חיזבאללה אינו צפוי להגיב על גילוי המנהרות בגבול הצפון. עם זאת, בישראל מביעים היום (רביעי) חשש מאפשרות של הערכה שגויה מצד חיזבאללה, ולכן הבהירו כי פעילותה של ישראל הגנתית, ונעשית בשטחה.

השרים שמעו בדיון השוואה הנוגעת לפעילות צה"ל בדרום בתקופה האחרונה, שם איתרו כוחות צה"ל יותר מעשר מנהרות שנוטרלו והושמדו. ההערכה בישראל היא שהסיבה שחיזבאללה הוריד פרופיל נובעת מעומק החשיפה המודיעינית בעת גילוי פרויקט המנהרות ושמבחינת הארגון, מדובר במבוכה פנימית, והוא אינו מעוניין להוסיף על התהודה שיוצרת ישראל.


בד בבד ממשיכות ישראל וארצות הברית לגבש סנקציות נוספות על חיזבאללה. מדובר בהוספת אישים נוספים לרשימת הסנקציות שכבר כעת מופעלות על הארגון הלבנוני, וכן בנקים שמספקים מימון לארגון הטרור בלבנון.

חבר הקבינט ושר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, אישר הבוקר את הפרסום בכאן 11 על התנגדות קצין אמ"ן בישיבת הקבינט ליציאה למבצע. לדברי כץ: "הקצין הזה טעה. זה בסדר, וזה מראה על פתיחות, שמאפשרים לכל אחד להביע דעתו. הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש אג"ם דחפו למבצע הזה. אז יכול להיות שלקצין היו הערות - אבל זה בסדר".

בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', תקף השר כץ את שר הביטחון היוצא, אביגדור ליברמן, ואמר כי "היום ברור לכולם שההתפטרות של ליברמן, למרות שידע על חומרות האיום בצפון, הייתה חסרת אחריות ונבעה משיקולים אלקטורליים ופוליטיים קצרי טווח, שלא צלחו בידו". כץ תהה לאיזה ליברמן עליו להתייחס? "לזה שטען שסיכם עם ממשלת קפריסין על נמל ימי לצורך העברת סחורות לנמל בעזה, ואז טען שהוא לא מעורב בהסדרה, לליברמן שאמר למוטט את החמאס ופועל לגייס עבורם כספים ולא הביא הצעה רצינית להפיל את החמאס. הציבור מבין היום היטב מי שקל את השיקולים הנכונים, מי גילה אחריות ומי פעל לפי סדר עדיפות נכון".

בישראל ביתנו אמרו בתגובה לדבריו של ישראל כץ: "אנו מציעים לשר התחבורה ישראל כץ להתמקד בפתרון בעיית הפקקים בדרכים, בהרחבת כביש 90 ובתפקודה של רכבת ישראל במקום לחשוף פרטים מדיוני הקבינט בשידור ישיר".

השר יובל שטייניץ התייחס בתכנית "קלמן-ליברמן" למבצע והדגיש כי מדובר במהלך ארוך טווח. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן אמר שטייניץ כי "היום אנחנו קוצרים את הפירות של מה שהוכן במשך שנים, ומה שהוכן באופן ממוקד וספציפי. החיזבאללה רוצה להתעצם וגם החמאס. ואנחנו מנסים למנוע את ההתעצמות הזאת, גם בטילים מדויקים וגם במנהרות והתת-קרקע. אף פעם לא חשבנו שהמאמצים שלנו יגרמו לאויב להרים ידיים". 

לדבריו, "הצלחנו למנוע את התכנית הגדולה של איראן להקים בסיסים של כוחות משמרות המהפכה על גבולנו הצפונית. המטרה העיקרית של המבצע הזה, הוא לחסל את היכולת התת קרקעית שהחיזבאללה בנה. אנחנו מוכנים בכל זירה, אם יש צורך אנחנו ננהל עימותים בכמה זירות". 

האזינו לריאיון המלא עם יובל שטייניץ

ח"כ יאיר לפיד התייחס גם הוא בתכנית "קלמן-ליברמן" למבצע ואמר כי הוא מגבה את הפעילות אבל "אין שום דבר בפעולה שמצדיק את ההפקרה של תושבי הדרום לפני חודש. יכלו לסיים בעזה, ולפנות לפעולה הנוכחית. זה תקופה די ארוכה שנתניהו עושה יותר מדי יחצ"נות סביב נושאים ביטחוניים". 

האזינו לריאיון המלא עם יאיר לפיד