מחאת הנשים נגד אלימות
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו: לקדם בהליך בזק את ההצעה לצמיד מעקב לעברייני אלימות במשפחה

לפי הצעת החוק של ארדן ושקד, הצמיד האלקטרוני יכלול טכנולוגיית GPS, ומהחשודים תימנע האפשרות להפתיע את קורבנותיהם. בפתח ישיבת הממשלה, שהתקיימה על רקע המחאה ברחבי הארץ, אמר רה"מ: "האלימות נגד נשים היא טרור. צריך לטפל בטרוריסטים ושיהיה שכר ועונש לפשעים הללו"
רועי ינובסקי
05 בדצמבר 2018
11:53

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה היום (רביעי) לקדם בחקיקת בזק וליישם את הצעת החוק, לפיה יוצמד צמיד מעקב אלקטרוני לכל עבריין או חשוד בעבירות אלימות בתוך המשפחה. מדובר בהצעת חוק של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד, ועל ההחלטה הודיע נתניהו בוועדת השרים המיוחדת שהתקיימה הבוקר בנושא אלימות נגד נשים.

לפי הצעת החוק, הצמיד יכלול טכנולוגיית GPS, באמצעותו יהיה ניתן לעקוב אחר מקום הימצאו של העבריין או החשוד בכל מקום ובכל עת. לטענת יוזמי החוק, באופן הזה תימנע מהעבריינים או החשודים האפשרות לאיים בהפתעה על קורבנותיהם. הטכנולוגיה החדשה תיתן בידי בתי המשפט כלי נוסף למאבק בתופעות של אלימות במשפחה, ותסייע בחיזוק ביטחונם של המאוימות.


עוד עולה מהנימוקים להצעת החוק כי השימוש בצמיד שיוצמד למי שקיבל צו הרחקה על רקע אלימות במשפחה, יאפשר לוודא כי הצווים ממומשים, וכי התנאים שקבע בית המשפט למשוחררים בערבות החשודים בעבירות של אלימות במשפחה אינם מופרים. הצמיד גם יאפשר לנפגעים לעקוב אחר מקום הימצאם של החשודים ובאופן הזה יאפשר להם לנהל את חייהם באופן חופשי יותר וללא חשש.

הצמיד הטכנולוגי יאפשר לוודא כי החשודים לא הפרו את אחד מהתנאים הבאים: איסור כניסה לאזור, יישוב או מקום מסוים, איסור להתקרב או להיפגש עם אדם מסוים, חובת הימצאות או מגורים באזור, יישוב או מקום מסוים, איסור יציאה ממקום מגורים וכדומה.

עוד נמסר מטעם יוזמי החוק כי לפני כשנתיים פורסמו מסקנות דוח הוועדה הבין משרדית לטיפול בתופעת האלימות במשפחה, שהקים ארדן כיו"ר ועדת השרים למאבק באלימות. הוועדה המליצה, בין היתר, לתקן את הוראות החוק כך שלבית המשפט תהיה סמכות להורות על שימוש באמצעים טכנולוגיים שיסייעו בהתמודדות עם אלימות במשפחה.

בפתח הישיבה היום אמר ראש הממשלה כי "אני מבין שיש תקציבים וזה יותר ממה שחשבתי, נפעל להציג את הסכומים האלה. צריך לתת כתף סיוע לנשים מוכות מצד אחד ובצד השני לתת אגרוף לפנים של הגברים המכים האלה או הבעלים המכים האלה".

ארדן אמר בתגובה להחלטת נתניהו: "השימוש בצמיד האיתור יאפשר מענה מהיר ואפקטיבי להגנה על נפגעות האלימות במשפחה בכל רגע נתון ובעיקר יאפשר להן את החופש המגיע להן, ללא החשש שהגבר האלים יפר את צו ההרחקה או תנאי השחרור שלו. ובמקרה של הפרה, מערכת אכיפת החוק תוכל להתערב באופן מיידי".


שרת המשפטים איילת שקד אמרה: " לא הנשים נפגעות האלימות צריכות להתחבא - העבריינים המכים צריכים להיות המורחקים. זאת המטרה בהצעת החוק שאנחנו מובילים. בעזרת הטכנולוגיה החדשה נוכל להפוך את היוצרות ולשחרר את הנשים מלפיתת האלימים".

שר העבודה והרווחה חיים כץ מחה בדיון על התקציב החסר שהועבר למשרדו ואמר: "צריך ליצור מנגנון מסודר שיבטיח את הקצאת התקציבים הנדרשים ליישום התוכנית הלאומית לטיפול באלימות במשפחה".

יו"ר נעמת, גליה וולוך, בירכה את ראש הממשלה על החלטה לקדם חקיקת בזק בעניין הפיקוח הטכנולוגי: "זה צעד בכיוון הנכון וכולי תקווה שהפעם החקיקה אכן תצא לפועל. מדובר בצעד נדרש אך המלאכה עוד רבה- ממשלת ישראל צריכה להבין שמדובר בנושא בעל חשיבות לאומית ושדרושים צעדים רבים נוספים בכדי להתמודד עם מציאות חייהן הקשה של מאות אלפי נשים בישראל״.

ממטה מחאת הנשים נמסר בתגובה להצהרת ראש הממשלה: "לא נסתפק בפירורים או בהצהרות ריקות. תכנית החירום שכבר אושרה לפני שנה וחצי טרם תוקצבה ויצאה לפועל במלואה. כותרות לא מספיקות ולא נעצור את המאבק עד לפתרונות מלאים בסוגיית האלימות המגדרית. תזכיר חוק שנותן מענה נקודתי לבעיה אחת מבין רבות בתוך הסוגייה לא ימנע לבדו את הרצח הבא. אנחנו דורשות לראות מעשים. ולא נפסיק את המאבק הזה שחיי נשים יפסיקו להידחק אל תחתית סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות".

אתמול התקיימו הפגנות ועצרות מחאה ברחבי הארץ נגד האלימות כלפי נשים. בחלק מהערים המפגינים והמפגינות חסמו כבישים, ובמקומות אחרים הקריאו את שמותיהן של 24 הנשים שנרצחו בישראל מתחילת השנה. אלפי בני אדם הגיעו לעצרת המרכזית אמש בכיכר רבין בתל אביב, וקראו לממשלה להעביר תקציבים למען טיפול בתופעה.