אלון בכניסה לבית המשפט בירושלים, ב-2013
צילום: מיטל כהן, פלאש 90

גורם בכיר המעורב בפרשת מוטי אלון: "אין ספק שהחומר פלילי והמשטרה צריכה לטפל"

הצעיר שפנה לפורום "תקנה" עם התלונה מסרב בשלב זה לפנות למשטרה, אך בין הפורום למשרד המשפטים קיים סיכום בנוגע לנושאים בהם מותר לרבנים לעסוק. הרב אהרון ליבוביץ' אמר בריאיון ל"סדר יום": תופעת ההטרדות המיניות בישיבות רחבה מאוד
עקיבא ווייס
05 בדצמבר 2018
12:36
עודכן ב 14:19

גורם בכיר המעורב בפרשת הרב מוטי אלון, שנחשפה אתמול (שלישי) על ידי מערכת התוכנית "עובדה", אמר היום כי "אין ספק שהחומר פלילי והמשטרה צריכה לטפל בו". כפי שפורסם אתמול, בשלב זה הצעיר שהתלונן נגד הרב אלון מסרב לפנות למשטרה עם תיעוד הדברים ומעדיף לדבר רק עם הרבנים. אלא שבין פורום "תקנה" למשרד המשפטים קיים סיכום, שהושג מול היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה ויינשטיין, בנוגע לנושאים שבהם מותר לרבני "תקנה" לעסוק.

גורם בכיר נוסף המעורב בפרשה אמר: "הסיפור הוא ענק, לא שמועות. זה חמור ביותר. אף אחד לא יוכל להכחיש. הכל מוקלט ומצולם. אין אפשרות להכחיש, זה הכי חזק שיכול להיות בעולם".

הרב אהרון ליבוביץ', ראש ארגון "השגחה פרטית", יצא הבוקר נגד מה שהגדיר כשתיקתם של הרבנים בנושא. "כולם מדברים על הדין וחשבון שמוטי אלון היה צריך לתת, ועדיין אנחנו ממתינים לדין וחשבון של הרבנים שקולם שלא רק שלא נשמע אלא גרם אף לבלבול עצום בקרב הציבור. לטענתו, תופעת ההטרדות המיניות בישיבות "רחבה מאוד".

בריאיון לליאת רגב בתכנית "סדר יום בכאן רשת ב' אמר ליבוביץ' כי "יש כאן מחנה שלא רק שלא מופתעים, אנחנו מתקוממים ודומעים – ואם אני מוכה בהלם זה מהביקורת שלא מופנית לשומרי הסף הערכיים של הציבור, שממשיכים בקו הרבני של השתקה, של הגנה, קוליגיאליות פסולה ואפלה שגם בה שיש אחריות לנפגעים הנוספים".

האזינו לריאיון עם הרב ליבוביץ'

לדברי הרב ליבוביץ', "יש כאן קודם כל בלבול סביב הנושא של צניעות. אני חושב שהממסד התורני לא לומד מה שכל החברה האנושית לומדת בזמן שלנו, שנושאים של מיניות כשמסתירים אותם יוצרים אפלה. ראיתי נפגעת שהגיבה בפייסבוק שלי שדיברה על בור עמוק שהיא הרגישה שהיא מגיעה אליו כשהיא פונה לרבנים סביבה כדי לקבל עזרה תמיכה ושאין שם שום דבר. היא מציינת ברוח המדרש: 'בור עמוק שאין בו נוכחות של אור, בסוף יש שם נחשים ועקרבים'.

"יש כאן משהו שהשורש שלו עמוק, במקום תקוע וקשה שבו אנחנו מעבירים לצעירים שלנו שיש דברים שלא מדברים עליהם. יש תחושה שלא מדברים על מיניות, לא מדברים על חוויות. לא מעבירים תחושה של ביטחון שהם יכולים להיפתח, ובסופו של דבר התחושה של הצעירים שלנו היא שאנחנו לא שם עבורם. ודווקא רבנים צריכים להיות כאן בהובלה, יש כאן הזדמנות גדולה לרבנים לקום ולומר שנדרש כאן שינוי. צריך כאן תהליך חברתי עמוק, רחב ומשמעותי". הרב ציין: "אנחנו בחג החנוכה שמדבר על להאיר במקומות החשוכים, על החשיבות של ללכת במקום הכי חשוך ולהדליק אור כדי שאנשים יתחילו לדבר ויתחילו להרגיש שאנחנו שם ותומכים בהם".

הרב ליבוביץ' מתח ביקורת בריאיון על העונש שקיבל הרב אלון אחרי שנודע על המקרים הראשונים שבהם הטריד מינית – "הרחקה" ללימוד בישיבה בצפון. "יש כאן המשך של מסורת רבנית וקהילתית של להתמודד עם מצבים כאלה שבן אדם מורחק גיאוגרפית. זה פתרון שאומר 'אנחנו לא רוצים לראות את מה שאתה עושה'. אני מעריך את העבודה של פורום תקנה, אבל הייתי מצפה שנשמע בכל שני וחמישי על אנשים שמגיעים אליהם... ככה טיפלו בנושאים האלה בישיבות תמיד: אם היה סקנדל סביב דמות מסוימת אז ראש הישיבה שלח אותו לישיבה מרוחקת ושמה זה רק עניין של זמן.

"יש כאן מחלה שדורשת טיפול וכמו בכל מחלה, גם אחרי טיפול מי שמתמודד עם התמכרות לסמים או אלכוהול... עבריין מין הוא תמיד עברין מין והטיפול נועד לסייע לו להשתקם, אבל בעצם בן אדם כזה לא יכול להיות ביחסי רב-תלמיד, זה מועד".

הוא הוסיף כי תופעת ההטרדות המיניות בישיבות "רחבה מאוד". "יש מוסדות שמבינים שחייבים לדבר על מיניות עם הנוער, חייבים לייצר אווירה של פתיחות בין הרב המלמד לנוער על מיניות בריאה", אמר. "אבל זה לא רק בישיבות, אלא גם באוניברסיטאות וגם בבתי הספר". לדבריו, "אני בתור חבר מועצת העיר ירושלים ומשנה לתיק החינוך ניסיתי לקדם תכנית למיניות בריאות ועשינו כמה צעדים קדימה – אבל גם מערכת החינוך הממלכתית לא דוהרת למקום שבו אנחנו צריכים להיות".

"מבחינתי אלון כבר לא רב"

הרב רפי פוירשטיין, יו"ר עמית "צהר", קרא בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב' לשלול את התואר "רב" מאלון. "אנחנו יודעים שנפגעי הטרדות מיניות ואונס... סובלים פעמיים: מעצם הפגיעה – ופה זה פגיעה מדמות נערצה, רוחנית, כריזמתית, תלמיד חכם וכו' – ובפעם השנייה מההכחשה של החברה. זה סבל נורא", אמר.

האזינו לריאיון עם הרב פוירשטיין

לדבריו, "בפעם הראשונה כשהדבר הזה התפוצץ אני הייתי בשוק, קשה להבין. אתה יושב מול עבריין מועד שחוזר על המעשים שלו וזה דוקטור ג'קיל ומיסטר הייד. יש פה איזה מין היפוך כל כך דרמטי בין הנתינה והחומר לבין המעשים הנוראיים האלה. אני באותו רגע ששמעתי על זה ניתקתי מגע והרגשתי כעס וכאב.

"מבחינתי הוא לא רב. רב זה לא רק לקבל תעודה מהרבנות הראשית או מהרבנים שלך, הוא כאחרון העבריינים ולא ראוי לשאת את התואר הזה. כל אחד יודע שמוטי אלון הוא רב בהסמכתו ותפקד כרב מוצלח וכריזמטי, ואני עכשיו אומר: הגיע הזמן לשבור את הדרגות. בצבא מורידים דרגה או שוללים דרגות".