העבודות בצפון
דובר צה"ל

קצין בכיר בפיקוד צפון: "מטרת המנהרה שנחשפה - לנתק את מטולה"

קצין בכיר בפיקוד הצפון חשף פרטים חדשים על המנהרה שנחשפה אתמול, ועל מבצע "מגן צפוני" באופן כללי. "אנחנו מחזיקים ברוב פרויקט המנהור של חיזבאללה, יש סבירות נמוכה להפתעות", הבהיר. במקביל פרסמו בצה"ל תיעוד מעבודות נטרול המנהרה ונקודת איתורה
משה שטיינמץ
05 בדצמבר 2018
16:00

יום אחרי תחילת מבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון, קצין בכיר בפיקוד הצפון חושף היום (רביעי) פרטים נוספים על דרכי הפעולה של הצבא ועל כוונות ארגון הטרור חיזבאללה. בין היתר אמר הקצין כי מטרתה שטקטית של המנהרה שנחשפה אתמול הייתה "לשלוט על כביש 90 ולנתק את מטולה". במקביל פרסמו בצה"ל תיעוד מנקוד איתור המנהרה. 


בתיעוד ניתן לראות את פעילות הכלים ההנדסיים בגבול לבנון. עוד פורסמו צילומים חדשים ממפעל הבטון שממנו נחפרה המנהרה.

"אנו מחזיקים את רובו של פרויקט המנהור של חיזבאללה, יודעים את רוב המרחבים", הבהיר הקצין. הסבירות להפתעות נמוכה". הקצין העריך כי המבצע יימשך כמה שבועות, אולי אף יותר מכך.

עוד הוא הסביר כי המבצע מתקיים רק נגד מנהרות חודרות. בתחילת הפעולה, לפני כשנתיים, הוא הסביר, התחילו בצה"ל לפרוס מערכות טכנולוגיות המבוססות בעיקר על שמע, "וזה היתרון של הגזרה הצפונית כי הקרקע הסלעית מוליכה את הקול בצורה יותר טובה".

לדבריו, "יש מרחבים שאנו מכירים (את מיקום המנהרות) יותר טוב ויש פחות - משום שהמאמץ ההנדסי היה מוגבל כל עוד פעלנו חשאי". עוד סיפר כי שיטת הקידוח נקראת דפיקה וסיבוב: בתוך המקדח מוזרם אוויר, הסלע נגרס לאבק וכשמפסיק לצאת אבק נמצאת מנהרה - או חלל בסלע.


בגלל חשאיות המבצע, לקודחים האזרחים שהופעלו בחצי השנה האחרונה כדי לתרגל ולבנות את היכולת סופר כי מתאמנים לקראת פעולה בגזרת רצועת עזה.

לדברי הקצין, במערכת הביטחון נשקלה האפשרות להמתין עם ביצוע הפעולות לעת מלחמה בגזרה הצפונית, אך הוסיף כי "כשאנחנו פה ויודעים שחופרים מתחתנו - חשבנו שלא צריך לשמור למלחמה". קצב החפירה של המנהרה, הוא הסביר, היה איטי מאוד: "הם היו צריכים עוד חודשים כדי להשמיש את המנהרות. בודדים חפרו בכל אתר".

מטרתה הטקטית של המנהרה שנחשפה אתמול, לטענתו, הייתה "לשלוט על כביש 90 ולנתק את מטולה". עוד הוא אמר כי חיזבאללה התחיל לחפור לפני שהשלים את הכנת תכנית כיבוש הגליל: "לאט לאט הם מבינים את היתרונות היחסיים. מעריך שהכוח העיקרי (בתכנית כיבוש הגליל) יחדור מעל פני הקרקע".

הקצין אף התייחס לחשיפתו של המבצע הצבאי: "אני חושב שזה מחזק את ההרתעה, כשאתה חושף פרויקט כזה ממודר".