קצין בכיר באמ"ן התנגד ליציאה למבצע: "לא נוצרו כל התנאים"

במערכת הביטחון מעריכים כי הפעילות נגד המנהרות תימשך כחודש וחצי, וכי הריסתן תתבצע גם בשטח הלבנוני. ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין טען בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני כי היציאה למבצע "מגן צפוני" צריכה להידחות
גילי כהן, רועי שרון ומשה שטיינמץ
05 בדצמבר 2018
20:58

לעיתוי של מבצע "מגן צפוני" לאיתור ונטרול מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון היו לא מעט מתנגדים, בראשם שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. היום (רביעי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מתנגד נוסף היה ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, תא"ל דרור שלום, שטען כי המבצע צריך להתקיים רק בהמשך הדרך. במקביל, במערכת הביטחון מעריכים כי שלב הריסת המנהרות יערב פעילות גם בתוך השטח הלבנוני.


שלום נחשב לקצין שלא חושש להביע את דעתו, גם מול הדרג המדיני. בישיבת הקבינט הוא הצביע על שיקולים מודיעיניים שלדבריו מצביעים על כך שהמבצע צריך להתקיים רק בהמשך. בברכת הרמטכ"ל, הגיע שלום לישיבת הקבינט והציג את השיקולים המודיעיניים שלו מדוע אין לצאת למבצע כעת. לטענתו, לא נוצרו כל התנאים לפרוץ.

שלום דיבר בקבינט במשך דקות ארוכות - כמעט כמו משך הזמן שבו הרמטכ"ל גדי איזנקוט דיבר על איום המנהרות. הוא הציג את השיקולים שלו גם למטכ"ל, גם לרה"מ וגם בקבינט. בסופו של דבר הקבינט אישר את המבצע.


בתוך כך, במערכת הביטחון מעריכים כי הפעילות נגד המנהרות ההתקפיות שחפר חיזבאללה תימשך כחודש וחצי. עד כה עסקו בצבא בחשיפת המנהרות, ובשלב הבא מתכוננים להריסתן – גם בתוך השטח הלבנוני.

ההערכה היא שהנטרול של המנהרות יתבצע על ידי איטום. החומר יוזרם משטח ישראל ויאטום את המנהרה גם בתוך שטח לבנון. מעבר למנהרות ההתקפיות שחפר חיזבאללה לתוך ישראל, הארגון בנה בשנים האחרונות מערך תת קרקע שכולל מנהרות הגנתיות ומפקדות. בצה"ל הוחלט לא לפעול נגד מערך התת קרקע שבנה חיזבאללה בשטח הלבנוני.


במערכת הביטחון מעריכים כי חשיפת המנהרות משבשת את תכנית כיבוש הגליל שעליה הכריז מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. הפעלת מנהרת טרור היתה צריכה להיות אקט הפתיחה שאיתו רצה חיזבאללה להפתיע את ישראל.