יורם הלוי ומוטי כהן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המועמדים המובילים לתפקיד המפכ"ל: יורם הלוי ומוטי כהן

הלוי הוא המועמד המוביל בשל ניסיונו, אך יכול להיות שלא ייבחר מאותן סיבות כמו לפני שלוש שנים. טרם קיבל אדרי את ההחלטה לפרוש, הועברו אליו מסרים מסביבת מנדלבליט כי עדיף שיפרוש ביוזמתו
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
05 בדצמבר 2018
20:45
עודכן ב 22:01

ניצב יורם הלוי וממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן הם שני המועמדים המובילים להחליף את המפכ"ל היוצא רוני אלשיך, לאחר שניצב בדימוס משה אדרי הסיר את מועמדותו בעקבות חשיפות של כאן חדשות. בחדשות הערב פורסם היום (רביעי) כי הלוי הוא המועמד המוביל בשל ניסיונו, אך יכול להיות שלא ייבחר כמו בפעם הקודמת לפני שלוש שנים.

יש שמעריכים כי הלוי לא ייבחר מאותן סיבות שבגינן לא נבחר לפני שלוש שנים. עם זאת, נשמעו רמיזות מצד חבר הכנסת מיקי לוי שטען בריאיון בכאן רשת ב' כי הלוי הוא קצין "שאינו נוח לפוליטיקאים ולכן לא מונה". יש פרסומים גם על כך שהמפכ"ל היוצא ינסה לסכל את מינוי הלוי בשל סכסוך.

עוד פורסם בחדשות הערב כי טרם קיבל אדרי את ההחלטה לפרוש, הועברו אליו מסרים מסביבת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי המינוי לא יאושר ככל הנראה ועדיף שיפרוש ביוזמתו. במשרד המשפטים בחנו חומרים שלא נבחנו קודם ועלו תהיות אם היה דיווח כנדרש לאורך הדרך.


טרם ההסתעפות הזאת, הכיוון של מנדלבליט היה לאפשר לממשלה לדון במינוי תוך הסתייגות באמירה שיש קשיים ושלא בטוח שהמינוי יעבור את בג"ץ. עם זאת חשבו כי עם החלטת הוועדה ניתן להתמודד בעיקר כי כפי שפורסם בכאן חדשות, גורמים בכירים במשרד לא הסכימו עם הדגש שניתן  על הפגישה בין אדרי לעורך דינו של חושף השחיתויות רפי רותם.

לאור הצטברות החומרים והפרסום האחרון על הפגישה של אדרי עם בודקת הפוליגרף, הדבר הוגדר כ"כמות שהפכה לאיכות". שלל הפרסומים הביאו לבסוף לפסילת המינוי הצפויה מבחינת הגורמים המשפטיים.

אדרי הודיע הערב לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. ״לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי", אמר. 

מטעם ארדן נמסר: "ניצב אדרי הוא אדם שנלחם עשרות שנים למען בטחון אזרחי ישראל וגם אם עשה טעות במעלה הדרך, הרי שנוהל נגדו מסע הכפשות לא מוצדק שעשה לו עוול נוראי. הליך הגשת המועמדות נוהל בצורה המסודרת והראויה ביותר ומועמדותו של ניצב אדרי נבחנה תחילה מול כל רשויות האכיפה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ואושרה. למרות ההכפשות ניצב אדרי עבר בדיקת פוליגרף בהצלחה, בדיקה שאף בעל תפקיד אחר אינו עובר בנוגע לעברו".