חפש
Languages
בכירי צה"ל בפגישה בנאקורה, היום
דובר צה"ל

בכיר לבנוני: "יש בהלה בביירות, לא צופים עימות עם ישראל"

בחיזבאללה עדיין מנסים להבין מה עושים בצד הישראלי, וגורמי הממשל בלבנון משתמשים באסטרטגיה של הכחשה והגחכה של הגרסה הישראלית. ראש ממשלת לבנון: "ההתפתחויות בגבול לא צריכות להוביל להסלמה"
רועי קייס
05 בדצמבר 2018
21:26
עודכן ב 22:28

בצד הלבנוני מנסים לשדר עסקים כרגיל: בכיר בממשל הלבנוני אמר היום (רביעי) כי "אין ספק שגילוי המנהרות מוביל לבהלה כאן בביירות. עם זאת, אנחנו סבורים שלא צפוי עימות נרחב ביננו לבין ישראל".


ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, סיפק תגובה ראשונה למבצע של צה"ל נגד מנהרות חיזבאללה ואמר כי ההתפתחויות בדרום המדינה לא צריכות להוות סיבה להסלמה. לדבריו, "זה מה שלבנון רוצה ומה שהיא חותרת אליו יחד עם כל הגורמים הבינלאומיים וחבריה. ממשלת לבנון מחויבת באופן מלא להחלטה 1701 והצבא הוא זה שאחראי על הביטחון בגבול".

הדברים האלה נאמרו בזמן שחיזבאללה נמצא בשלב של למידה ובניסיון להבין מה עושים בצד הישראלי. הוא מתואם עם שאר גורמי הממשל הלבנוני בנושא, ובייחוד הצבא. כרגע האסטרטגיה הלבנונית היא של הכחשה והגחכה של הגרסה הישראלית ולא מן הנמנע שזאת תהיה רוח הדברים של חסן נסראללה, כשהוא יחליט לדבר בנושא.

יש מי שמדבר על מבוכה בקרב חיזבאללה מכיוון שמדובר בפרויקט ממודר שהיה ידוע למעטים. מצד אחד יש קריסה של מעטפת הסוד ומהצד השני יש גם תהיות בתוך הארגון לגבי הכסף הרב שהושקע בפרויקט הזה, על רקע המצוקה הכלכלית של הארגון כשחרב הסנקציות האמריקניות מונפת.

אפשר להעריך שבזמן הקרוב חיזבאללה ואיראן, שגם כן קשורה לפרויקט הזה, ינסו להעריך מה בדיוק קרה כאן ואיך הפרויקט הסודי הפך בימים האחרונים ללא כל כך סודי.