חפש
Languages
בסיס חיל האוויר

בעקבות הפרסום בכאן 11: חיל האוויר יחקור את השפלת החייל הדרוזי

מפקד החיל הטיל את מלאכת הבדיקה על ראש להק ציוד. הממצאים יוצגו בימים הקרובים
כרמלה מנשה
06 בדצמבר 2018
09:32

מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין הורה היום (חמישי) לקיים תחקיר על מסכת ההשפלות וההתעללות שעבר חייל דרוזי באחד מבסיסי החיל. הפרשה נחשפה לראשונה בכאן חדשות. בראש הצוות המתחקר יעמוד ראש להק ציוד בחיל האוויר, תת אלוף שמעון צנציפר.

הממצאים יוצגו למפקד חיל האוויר בימים הקרובים, עם סיום הבדיקה. בחיל האוויר אומרים כי הטרדות על רקע גזעני אינן עומדות בקנה אחד עם ערכי צה"ל והנושא מוטמע בעשייה הפיקודית בדגש על ערך כבוד האדם. עוד נמסר כי בבסיס שבו התקיימו המקרים משרתים חיילים ממוצא דרוזי, צ’רקסי, ובדואי כולל אנשי קבע.

בראשית השבוע פורסם על סדרת התעללויות שעבר החייל, ממוצא דרוזי, המשרת כמאבטח מתקנים, מצד חבריו לבסיס. במשך תקופה ארוכה סירבו חיילים ששירתו עמו להכניסו לחדריהם ואחד מהם אף איים עליו בנשק כדי שייצא מהחדר כי לא רצה לגור איתו. לדבריו, כאשר פנה למפקד הבסיס הוא ענה לו: "אני עסוק, צא מפה ערבי".

החיילים בבסיס לעגו לו וכינו אותו: כלב מחבל, ערבי ופלסטיני. במקרה אחד זרקו אבנים על חלונות החדר שבו ישן בלילה ובכמה מקרים נכנסו לחדר ולכלכו אותו. במקרה אחר, כאשר שבר את ידו לא הורשה לראות רופא אלא רותק לבסיס. בפעם אחרת גנבו את נשקו האישי, הסתירו אותו ועמדו וצחקו עליו כשחיפש אותו. הם נהגו לסגור לו את זרם המים במקלחת בכל פעם שהתקלח ואיימו עליו שאם לא ינקה את השירותים לא יוכל להיכנס לחדר האוכל. כך קרה שאותו חייל לא אכל במשך שלושה ימים. בנות בבסיס צילמו אותו וצחקו עליו ולאחר מכן אמרו לו שאם יתלונן עליהן ידווחו שניסה לאנוס אותן.

אמו של החייל שמעה באחת השיחות עמו את בנות הבסיס צוחקות עליו בטלפון והורתה לו לשוב הביתה. מאז אותו חייל מוגדר עריק ומסרב לחזור. רופא פסיכיאטר שביקר אצלו קבע שהוא סובל מפוסט טראומה.