חפש
Languages

האו"ם ידון בהצעה נגד חמאס: "סיכוי לגנות בפעם הראשונה"

העצרת הכללית צפויה להצביע על הצעת הגינוי, שאותה מובילה המשלחת האמריקנית באו"ם. ארצות הברית שינתה ניסוחים בהצעה כדי להשיג תמיכה ממדינות באירופה. בצד הפלסטיני מנסים לסכל את ההצעה ופנו לאיראן בנושא
גילי כהן
06 בדצמבר 2018
13:14

העצרת הכללית של האו"ם צפויה לדון היום (חמישי) בהצעת הגינוי לפעילות חמאס, שאותה מובילה המשלחת האמריקנית. לקראת ההצבעה, במשרד החוץ קראו לחברות האו"ם לתמוך בהצעה. בציוץ בחשבון הטוויטר של המשרד נכתב: "יש לחברות באו"ם סיכוי לגנות את חמאס בפעם הראשונה על פעילות הטרור שלה".


ארצות הברית קיימה מגעים מול מדינות אירופה, שבעקבותיהם הוחלט לשנות כמה מניסוחי ההצעה. זאת, בניסיון להשיג תמיכה של מדינות האיחוד האירופי בהצעה. גם ישראל קיימה מגעים עם נציגים של מדינות, על מנת שיתמכו בהצעה – או שלא יגיעו להצבעה כלל אם הם אינם יכולים לתמוך בה.

שליחו של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ניסה אף הוא לשכנע נציגים של מדינות ערביות בנוגע לחשיבות שבגינוי חמאס. בימים האחרונים הגיב גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו לפעולות של הנציג הפלסטיני באו"ם נגד ההחלטה, וכתב כי "מדובר באבסורד, שכן הרשות היא זו שמקצצת בתקופה זו בתשלומים לעזה". הנציג הפלסטיני פנה בין השאר לאיראן בנושא.

בשבועות האחרונים קיים חמאס מאמצים קדחתניים כדי למנוע מהעצרת הכללית של האו"ם לגנותו על ירי הרקטות לישראל ועל השימוש שהארגון מבצע במשאבים אזרחיים לטובת תשתיות צבאיות. מנהיג חמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, שוחח בטלפון עם שרי חוץ ממדינות שונות, ואף שלח איגרת בנושא למזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש. "לעם הפלסטיני יש זכות להגן על עצמו", כתב הנייה. הוא קרא לגנות את ישראל שפועלת, לדבריו, "כיישות שנמצאת מעל החוק".

בין השאר, הנייה שוחח עם שר החוץ של איראן, ג'וואד זריף. הנייה קרא לאיראן להתנגד להצעה, וזריף הבטיח מצדו כי איראן תעשה זאת - ואף תנסה לשכנע למדינות נוספות להתנגד לכך.

גם תנועת פתח הודיעה שהיא מתנגדת להצעה המונחת על שולחן העצרת הכללית. חבר הנהגת פתח מוחמד שתאייה אמר כי הם אינם מתכוונים לקבל את העובדה שארגון פלסטיני כלשהו יוגדר כארגון טרור. "היום זה חמאס, ומחר זה יהיה פתח", הזהיר שתאייה.