ביקורת בלבנון: "אם יוכח שיש מנהרות – צריך לדרוש מחיזבאללה להפסיק"

הפוליטיקאי הנוצרי סמיר ג'עג'ע, הידוע כמתנגד לארגונו של נסראללה, אמר בתגובה למבצע של צה"ל: "יש לדרוש מחיזבאללה לעצור כל פעולה שעלולה להוות סכנה ללבנונים". גורם בחיזבאללה: "ישראל לא נערכת למלחמה – אלא רק מחפשת מנהרות"
משה ברקוביץ' ושמעון מיג'אן
06 בדצמבר 2018
14:24

הפוליטיקאי הלבנוני הנוצרי סמיר ג'עג'ע, הידוע כמתנגד לחיזבאללה, הגיב היום (חמישי) למבצע של צה"ל בגבול הצפון ואמר כי אם אכן יוכח שיש מנהרות – על ממשלת לבנון לבקש מחיזבאללה לעצור אותן. ג'עג'ע, העומד בראש מפלגת הכוחות הלבנוניים, קרא גם לכנס את הממשלה באופן מיידי בשל המצב בדרום לבנון, ש"הפך להיות רגיש".


לדברי ג'עג'ע, ממשלת לבנון צריכה להסתמך על הדוח הטכני שיחבר כוח יוניפי"ל של האו"ם בנוגע למנהרות. הוא טען כי אם הדוח יסיק בסופו של דבר שאין מנהרות, יש לקיים קמפיין דיפלומטי בינלאומי כדי להבהיר זאת. מנגד, אם הוא יצביע על קיומן של מנהרות – "על ממשלת לבנון לבקש רשמית מחיזבאללה להפסיק בכל פעולה שעלולה להוות סכנה בעבור לבנון והלבנונים, ולהזכיר שההחלטות הצבאיות והביטחוניות תלויות באופן בלעדי בממשלת לבנון".

מוקדם יותר, גורם בחיזבאללה המעיט בחשיבותו של מבצע מגן צפוני של צה"ל, וקבע כי "ברור שישראל אינה נערכת למלחמה – אלא רק מחפשת אחר מנהרות". הגורם, שצוטט בעיתון "אל-קודס אל-ערבי", טען כי "ישראל יודעת שמלחמה לא תהיה קלה, והיא מודעת להשלכותיה. המשבר הפנימי בישראל וההאשמות נגד נתניהו הם שהובילו למבצע". הוא הדגיש כי חיזבאללה יודע שהמנהרות "יוצרות בעיה לישראל ומקור לסכנה בעתיד".

שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואלה ג'ופרה, הביע היום תמיכה בפעילות של ישראל בגבול הצפון. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו כתב השגריר כי הוא עוקב מקרוב אחר הפעילות הישראלית, והוסיף: "לישראל הזכות להגן על ביטחון אזרחיה והטריטוריה שלה. אני עומד בקשר עם הרשויות הישראליות".בכיר בממשל הלבנוני אמר אמש כי "אין ספק שגילוי המנהרות מוביל לבהלה כאן בביירות. עם זאת, אנחנו סבורים שלא צפוי עימות נרחב בינינו לבין ישראל".

גם ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, סיפק תגובה ראשונה למבצע של צה"ל נגד מנהרות חיזבאללה ואמר כי ההתפתחויות בדרום המדינה לא צריכות להוות סיבה להסלמה. לדבריו, "זה מה שלבנון רוצה ומה שהיא חותרת אליו יחד עם כל הגורמים הבינלאומיים וחבריה. ממשלת לבנון מחויבת באופן מלא להחלטה 1701 והצבא הוא זה שאחראי על הביטחון בגבול".