פעילות לאיתור מנהרות
דובר צה"ל

שתי מנהרות של חיזבאללה טרם אותרו בגבול הצפון

כוחות הנדסה ממשיכים בפעילות על מנת לאתר את כל המנהרות באזור הגבול. עד כה נחשפה רק מנהרה אחת בלבד וצה"ל פועל לנטרל אותה
רועי שרון, גילי כהן
06 בדצמבר 2018
20:05
עודכן ב 21:34

רק מנהרה אחת של החיזבאללה נחשפה עד כה במטולה, בעוד שתיים נוספות טרם נחשפו. כך דווח היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. בשני המוקדים בהם בצה"ל מעריך כי ישנן מנהרות נוספות מתנהלות עבודות הנדסיות, אך הפתחים של המנהרות טרם נמצאו.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הציג בישיבת הקבינט את עמדתו של מפקד פיקוד צפון האלוף יואל סטריק בעת ישיבת הקבינט שאישרה את הפעילות הצבאית בגבול הלבנון. מפקד פיקוד הצפון טען כך: ישראל עלולה למצוא עצמה בתרחיש הסלמה, וחיזבאללה יוכל להשתמש באחת המנהרות למטרותיו. הדברים נאמרו, בעיני משתתפים בדיון, כסוג של 'הערת אזהרה' של הרמטכ"ל מדוע יש לפעול דווקא כעת בנוגע למנהרות בצפון - ולא להמתין ולהשתמש במנהרות כמעין אלמנט הפתעה.


ארגון יוניפי"ל של האו"ם נוכח באזור המנהרה שנחשפה, ואישר את קיומה. יתר מזאת, בארגון מכנים את המנהרה כ"התרחשות חמורה", ומוסיפים כי יעבירו את הממצאים לרשויות בלבנון לטיפול בנושא. 

במקביל שר החוץ הבחרייני, ח'אלד בן אחמד, תוקף הערב את חיזבאללה על חפירת המנהרות. לדבריו: "האם חפירת מנהרות על ידי ארגון הטרור חיזבאללה דרך הגבול הלבנוני הוא לא איום גלוי על יציבותה של לבנון בזמן שהוא (חיזבאללה) שותף לשלטון? מי נושא באחריות כאשר המדינות השכנות לוקחות על עצמן את המשימה להיפטר מהסכנה שמאיימת עליה?"

בתוך כך, דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר היום כי צה"ל עובד כעת בשלושה מרחבים: באזור מטולה, לבונה וזרעית. לדבריו, "כרגע המאמץ מתקדם על פי התכנון". עוד אמר מנליס כי צה"ל פועל מול חיזבאללה בסוריה, מול העברות הנשק ויצור הנשק לארגון בסוריה, מול פרויקט דיוק הנשק של הארגון ומול מפעלי הדיוק."הטיפול הזה, בכל הרבדים, יוצר טיפול מערכתי בארגון. ההחלטה לטפל במנהרות היא חלק מהתהליך ומגיעה מתוך רצון לפגוע במנהרות לפני שיהיו מבצעיות. היכולת של חיזבאללה להפוך אותן למבצעיות חייב את הטיפול בעת הזאת". עוד אמר דובר צה"ל כי ייקח זמן לנטרל את המנהרה שנחשפה שלשום סמוך למטולה: "אנחנו בשלבי חקר שלה".

מוקדם יותר סייר ראש הממשלה בנימין נתניהו בצפון, ובין השאר תדרך שגרירים על פעילות צה"ל בגבול לבנון. הוא ציין כי "הפעולה נמצאת בתחילתה אבל בסופה נשק המנהרות שחיזבאללה השקיע רבות בו כבר לא יהיה קיים ולא יהיה אפקטיבי".

נתניהו הוסיף: "אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ונחישות ונפעל ככל שדרוש. כל מי שיתקוף אותנו דמו בראשו. חיזבאללה יודע את זה וגם חמאס. אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות בצורה חד משמעית ולהעצים את הסנקציות נגד הגורמים הללו". בתדרוך השתתף מפקד פיקוד הצפון, האלוף יואל סטריק והוא נערך ל-15 שגרירים, ובהם שגריר האיחוד האירופי בישראל ושגריר בריטניה בישראל.