חפש
Languages
פלאטו שרון
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

איש העסקים וחבר הכנסת לשעבר פלאטו שרון נפטר בגיל 88

פלאטו שרון שכיהן כח"כ בכנסת התשיעית נפטר בבית החולים תל השומר. רעייתו וילדיו היו לידו ברגעיו האחרונים. הלוויתו תתקים היום בסביון
זאב קם
07 בדצמבר 2018
07:16

איש העסקים שמואל פלאטו שרון הלך לפנות בוקר (שישי) לעולמו בגיל 88, כשרעייתו וילדיו לצידו. הוא כיהן כח"כ בכנסת התשיעית בין השנים 1977 ל-1981. שרון נפטר בבית החולים תל השומר אחרי שאושפז בחודש ספטמבר האחרון. הלווייתו תיערך היום בשעה שתיים בצהריים בבית העלמין סביון.

פלאטו שרון נולד בשנת 1930 בשם שמואל שייביץ בלודז' שבפולין. לאחר כיבוש פולין בידי גרמניה הנאצית הוא ברח עם משפחתו לצרפת והתגורר בפריז, שם שינה את שמו לסמי פלאטו. הוא היה פעיל ב"ליגת הקומוניסטים הצעירים" ובהמשך הפך לאיש עסקים בצרפת.

בשנת 1975 עלה שרון לישראל, התגורר בסביון והחל בפעילות עסקית. בין היתר היה מעורב בהקמת התחנה המרכזית החדשה בתל אביב ודיזנגוף סנטר, הקניון הראשון בישראל. עם הגעתו לישראל הוצא נגדו צו מעצר בינלאומי מצד צרפת, בו הואשם בעבירות מרמה ומס.

שרון הקים בשנת 1977 מפלגת יחיד "פיתוח ושום", בה התמודד בבחירות לכנסת התשיעית במטרה למנוע את הסגרתו לצרפת. הוא זכה בשני מנדטים וכיהן עד לתום מושב הכנסת. בבחירות שנערכו לכנסת ה-10 הוא לא עבר את אחוז החסימה.

בזמן כהונתו נחקר שרון על פעולותיו והוגש נגדו כתב אישום. בשנת 1979 הוא הורשע בעבירות של הבטחות שווא של פתרונות דיור לקבוצות בוחרים. בשנת 1984 קבע בית המשפט את גזר דינו והוא נידון לשלושה חודשי עבודות שירות.

אחרי שסיים את תקופתו כחבר כנסת שב שרון לעסקיו הפרטיים, כשברקע צו המעצר הצרפתי נגדו. בתחילת שנות ה-90 נסע לביקור עסקים באיטליה ונעצר על ידי השלטונות המקומיים. הוא שוחרר בערבות והצליח לחמוק חזרה לישראל. בשנת 1991, בתום משפט שנמשך 10 שנים, נקבע שפלאטו ישלם לחברה הצרפתית "קומפני פריזיין דה פרטיסיפסיון" 41 מיליון דולר. בהמשך הורשע בעבירות שוחד ונגזרו עליו 11 חודשי מאסר בפועל.