דני דנון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דנון על דחיית ההצעה לגינוי חמאס באו"ם: "ניצחון"

שגריר ישראל באו"ם הגיב בכאן רשת ב' לדחיית ההצעה האמריקנית בעצרת הכללית של האו"ם. לדבריו, "עצם העובדה שכולם דיברו על חמאס בהקשר של גינוי - זה ניצחון"
הבוקר הזה
07 בדצמבר 2018
09:49

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, הגיב הבוקר (שישי) לדחיית ההצעה לגינוי חמאס בעצרת הכללית של האו"ם ואמר כי מדובר בניצחון. בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר דנון לבני טייטלבוים כי "עצם העובדה שכולם דיברו על חמאס בהקשר של גינוי - זה ניצחון".

"רצינו ניצחון יותר מוחץ, אבל באו"ם כשזה מגיע לישראל לפעמים מעקמים את הכללים", המשיך דנון. "אנחנו מודים להיילי ולמדינות שחלקן תמכו בישראל בפעם הראשונה. סיבה להיות אופטימיים למאבקים הבאים".

דנון התייחס למדינות הערביות, איתן ישראל מנסה לשפר את היחסים ואמר: "היו מדינות שבחרו לא להיכנס להצבעה. אבל כשזה מגיע למאבק כזה, הליגה הערבית מצופפת שורות. ראינו פה התגייסות של איראן וטורקיה לטובת הנושא הפלסטיני. שמנו את החמאס בפינה וחשפנו את הפנים האמיתיות שלו".

העצרת הכללית של האו"ם דחתה אמש הצעה של ארצות הברית לגנות את חמאס. 87 מדינות תמכו בהצעה, 57 התנגדו אך לא הושג רוב של שני שלישים מחברי העצרת שנדרש היה לצורך הגינוי. 33 מדינות נמנעו בהצבעה. הרוב המיוחס נדרש כיוון שטרם ההצבעה עצמה העלתה כווית הצעה לפיה ניתן יהיה לגנות את חמאס ברוב של שני שלישים מחברי העצרת בלבד.

במהלך הדיון אמרה שגרירת ארצות הברית ניקי היילי שהעלתה את ההצעה כי: "היום יכול להיות יום היסטורי באו"ם או סתם עוד יום רגיל. היום יכול להיות היום בו העצרת הכללית של האו"ם תגנה את אחד ממחוללי הטרור הגדולים בעולם. ביום שישי האחרון האו"ם אישר שש החלטות שמגנות את ישראל. בשנה ממועצת האו"ם מצביעה נגד ישראל 20 פעמים. בשנים האחרונות האו"ם גינה את ישראל יותר מ-500 פעמים. זו תהיה היום הצבעה שתיתן לכולם הזדמנות להצביע אחרת. השאלה היא האם האו"ם חושב שטרור מתקבל על הדעת אך ורק כאשר הוא מופנה נגד ישראל".

בשבועות שקדמו לדיון קיימה ארצות הברית קיימה מגעים מול מדינות אירופה, שבעקבותיהם הוחלט לשנות כמה מניסוחי ההצעה. זאת, בניסיון להשיג תמיכה של מדינות האיחוד האירופי בהצעה. גם ישראל קיימה מגעים עם נציגים של מדינות, על מנת שיתמכו בהצעה – או שלא יגיעו להצבעה כלל אם הם אינם יכולים לתמוך בה.

תגיות:
דני דנון