העבודות בגבול לבנון

מבצע מגן צפוני: צה"ל ירה לעבר חשודים שהתקרבו לעבודות בגבול לבנון

השלושה נחשדו כפעילי חיזבאללה והתקרבו למתחם במובלעת מצפון לגדר המערכת בגזרה המזרחית. הם נמלטו לאחר הירי. העבודות נמשכות כסדרן
משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
08 בדצמבר 2018
16:03

לוחמי צה"ל ירו בצהריים (שבת) לעבר שלוש דמויות מצפון לגדר הגבול עם לבנון. השלושה התקרבו למרחב העבודות הטכנולוגיות במובלעת בגזרה המזרחית בחסות מזג האוויר הגשום והערפילי ונחשדו כפעילי חיזבאללה.

החיילים ביצעו נוהל פתיחה באש ובסופו ירו לעברם. השלושה נמלטו והעבודות במקום נמשכות כסדרן. זוהי תקרית ראשונה על גדר הגבול מאז שפתח צה"ל בפעולת נטרול מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון.

קודם לכן, בצהריים, דיווח כלי תקשורת בלבנון כי כוח של צה"ל ירה באוויר לאחר שזיהה תנועה חשודה, לא הרחק מגדר הגבול עם לבנון באזור שליד למנרה ואולם, על פי הדיווח, התברר כי מדובר בסיור של הצבא הלבנוני המפטרל באזור בשגרה, אך הוא לא נראה היטב בשל הערפל הכבד באזור.

גורם ביטחוני לבנוני אמר היום לעיתון הלבנוני "אל-ג'ומהוריה" כי המנהרות שאותרו בידי ישראל בגבול לבנון הן מנהרות נטושות וישנות שמחציתן קרסו לפני זמן רב, וכי אין שום מנהרות חדשות מוכנות לשימוש בגבול. עוד אמר הגורם כי ישראל איתרה את המנהרות לפני זמן רב, אך מאחר שהן היו ישנות כבר אז - לא הצליחה לעורר הד תקשורתי. כעת היא מנצלת אותן לצרכיה הפנימיים.

שלשום דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי רק מנהרה אחת של חיזבאללה נחשפה עד כה במטולה, בעוד ששתיים נוספות טרם נחשפו. בשני המוקדים בהם בצה"ל מעריך כי ישנן מנהרות נוספות מתנהלות עבודות הנדסיות, אך הפתחים של המנהרות טרם נמצאו.

שלשום נפגשו מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד יוניפי"ל, הגנרל האיטלקי סטפנו דל קול. בפגישה הציג סטריק בפני הגנרל מפה של הכפר השיעי רמיה, ובה מסומנת קבוצת בתים שממנה נחפרה מנהרת טרור התקפית נוספת לעבר שטח ישראל, שהגיעה עד לאזור זרעית. 

אלוף הפיקוד דרש כי יוניפי"ל יוודא את נטרול המנהרה מהצד הלבנוני של הגבול, והדגיש בפני מפקד הכוח כי "מי שייכנס לתוך המרחב התת-קרקעי - מסכן את חייו". עוד הוסיף אלוף סטריק כי "האחריות לשלומם של תושבי דרום לבנון הגרים בסמוך לתת הקרקע החודר לישראל - מוטלת על ממשלת לבנון".