נעים קאסם
צילום: אי-אף-פי

סגנו של נסראללה: "אין נקודה בישראל שלא חשופה לטילים של חיזבאללה"

בריאיון לעיתון האיראני אל-וויפאק, נעים קאסם נמנע לחלוטין מלהתייחס למבצע של צה"ל לחשיפת המנהרות בצפון. במקום זאת, סגנו של מנהיג הארגון הציג את הערכתו כי ישראל חוששת מעימות: "הרעיון של מלחמה נגדנו לא בא בחשבון מבחינתם"
רועי קייס
09 בדצמבר 2018
07:05

בהנהגת חיזבאללה עדיין לא התייחסו באופן רשמי למבצע "מגן צפוני" של צה"ל לחשיפת המנהרות בגבול הצפון. כך היה גם בריאיון שהעניק אתמול (שבת) סגנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, נעים קאסם, לתקשורת האיראנית, ובו התעלם לחלוטין מהמבצע. לצד זאת, קאסם איים ואמר כי "אין נקודה בישראל שלא חשופה לטילים של חיזבאללה".

עוד אמר סגנו של נסראללה בריאיון לעיתון האיראני אל-וויפאק כי "ישראל מורתעת מהיכולת של חיזבאללה משנת 2006 (מלחמת לבנון השנייה) ומההחלטה של הארגון להגיב על ההתקפות של ישראל שעלולות להפוך למלחמה - אם חיזבאללה יגיב עליהן. הישראלים לא יכולים לשאת בדיון שלהם את המישור הזה, ולכן הרעיון של מלחמה נגד לבנון לא בא בחשבון.


"אפילו כאשר הישראלים מנתחים ומאיימים, הם אומרים 'אם חיזבאללה יתקוף אותנו'. כללי העימות שחיזבאללה יצר והכללים שמרתיעים את ישראל הקשו מאוד על הרעיון של מלחמה יזומה מצדם נגד לבנון".

מערך התעמולה של חיזבאללה טוען בינתיים כי הארגון ממשיך לעקוב מקרוב אחר פעולות צה"ל לאיתור מנהרות בצפון, אולם עד לרגע זה כאמור, נסראללה לא הגיב בקולו על חשיפת המנהרות. גורמים בלבנון מפעילים לחץ בימים האחרונים על חיזבאללה לספק הסבר לדיווחים בעניין חפירת המנהרות. מפלוגת המתנגדות לחיזבאללה דורשות תשובות מי אישר לארגון לחפור את המנהרות.

בצה"ל מחזיקים בתוואי שטח שבו ידוע כי קיימת מנהרה נוספת, שלישית במספר, של חיזבאללה. למרות המידע על קיומה, טרם הצליחו בצה"ל לאתר את מיקומה המדויק. כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11.

לפי תחקיר של בלוג המודיעין "אינטלי טיימס", שפורסם בשובע שעבר, בחיזבאללה מפעילים בדרום לבנון אופרציה שלמה לשם מבצע "כיבוש הגליל", שתוכנן על ידי הארגון. הבלוג תיחקר מערכים שונים בארגון שלוקחים חלק בתוכנית לפלוש לגליל באמצעות המנהרות בזמן פקודה.

בין השאר, מדובר על יחידת 133 בארגון, בראשותו של איש הצללים מוחמד עטיה. היחידה אמונה על איסוף מודיעין לשם מבצעים נגד ישראל במרחב, דרך הגדה המערבית, ירדן וסוריה. בנוסף, חברת "ג'יהאד אל-בינאא'" - ג'יהאד הבנייה - אמונה על התשתיות. מדובר למעשה בחברת הבנייה של חזבאללה, הממומנת על ידי איראן. החברה עוסקת מאז מלחמת לבנון השנייה בשיקום מוסדות הארגון ובהקמת תשתיות צבאיות ואזרחיות בעומק לבנון, בייחוד לאורך הגבול עם ישראל.