נפתלי בנט ומשה כחלון
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

בכולנו ובבית היהודי הציעו: נעביר את "חוק גדעון סער" – ונקבע מועד לבחירות

ח"כים ממפלגותיהם של כחלון ובנט העלו בשיחות סגורות יוזמה שלפיה יעבירו בשלוש קריאות את החוק שנתניהו מעוניין מאוד לקדם, ומיד לאחר מכן הכנסת תתפזר. לא ברור איך בסיעת הליכוד יגיבו להצעה
זאב קם
09 בדצמבר 2018
08:21

חברי כנסת מסיעות כולנו והבית היהודי העלו בשיחות סגורות הצעה לליכוד ולראש הממשלה, שלפיה הן יאפשרו להעביר את "חוק גדעון סער" – ובתמורה, יישבו מפלגות הקואליציה ביחד כדי לקבוע מועד מוסכם לבחירות. הבוקר (ראשון) פורסם בכאן רשת ב' כי לפי ההצעה, החוק יהיה למעשה אקורד הסיום של הכנסת הנוכחית, ולאחריו היא תתפזר.

במפלגותיהם של משה כחלון ונפתלי בנט מודעים לכך שראש הממשלה מעוניין מאוד להעביר את החוק, הקובע שרק ראש מפלגה יוכל להרכיב קואליציה. על פי היוזמה, הם יסכימו להעבירו בשלוש קריאות, אך בתנאי שלאחר מכן הכנסת תתפזר. לפי ההצעה, רגע אחרי אישור סופי של החוק, ייקבע מועד מוסכם לבחירות. עדיין לא ברור איך בסיעת הליכוד יקבלו את היוזמה.

לפני כחודש פורסם לראשונה בכאן חדשות כי בתוך הליכוד ניסו לסכל את "חוק גדעון סער". בכירים במפלגת השלטון פנו למפלגות החרדיות כדי שיתנגדו לחוק. לטענתם, במצב שבו הנשיא לא ירצה להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו הוא עלול להטיל את המשימה על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אם לא תהיה לו אפשרות אחרת מתוך הליכוד.

לטענת הבכירים, במקרה כזה החוק יפגע באפשרות שאחד מבכירי הליכוד יוכל לבקש מהנשיא להטיל עליו את המנדט להרכבת הממשלה. ‏עוד הם טוענים כי לנתניהו לא אכפת מה יהיה אחרי שיסיים את תפקידו.