אייל גולן, ארכיון
צילום: Yaakov Lederman/Flash90

אחרי הביקורת על הפרס לאייל גולן: "יש איפה ואיפה"

יוזמתה של ח"כ נאוה בוקר להעניק פרס לזמר שנחשד בעבירות מין נתקלה בביקורת רבה. בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב' היא השיבה כי "לא יכול להיות שכולנו ניתן פעם אחר פעם יד למשפטי שדה". היא אף טענה כי אלימות כלפי נשים בישראל "רובה על רקע תרבותי"
ורד פלמן
09 בדצמבר 2018
10:54

בתשובה לביקורת הרבה שנמתחה על הכוונה להעניק פרס בכנסת לזמר אייל גולן, יוזמת הפרס ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) טענה הבוקר (ראשון) כי "לא יכול להיות שכולנו ניתן פעם אחר פעם יד למשפטי שדה". בנוסף לחברי הכנסת שפנו ליו"ר יולי אדלשטיין בדרישה לבטל את הפרס, פורסמה הבוקר עצומה של פעילות נגד אלימות כלפי הנשים נגד היוזמה.

"במדינה שלנו אנחנו מאפשרים פגיעות באנשים שמעולם לא הואשמו ונשפטו, יש כאן סוג של איפה ואיפה", טענה בוקר בריאיון לקרן נויבך בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'. "אני לא חושבת שאפשר לחרוץ דין. שפטתי רק את תרומתו לזמר העברי, יש לו הרבה זכויות ואין שום סיבה להעניק לו את הכבוד הראוי לו".

האזינו לריאיון עם נאוה בוקר בכאן רשת ב':

בוקר אף טענה כי "יש הרבה מחלוקת על האלימות כלפי נשים בישראל, רובה על רקע תרבות ויש מגזרים מסוימים שסובלים מזה יותר ויש שפחות. למה מכניסים נשים שנרצחות בהקשר של אייל גולן, זה כמו שכל פעם שפורסמה כתבה על הצוללות פרסמו תמונה של נתניהו".

איש יחסי הציבור של גולן, רני רהב, תקף בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' את הזמר: "בואו תתלו אותו בכיכר העיר ותרצחו אותו, יום יום עושים את זה". בחברי הכנסת שקראו לביטול הפרס הטיח רהב: "אל תלמדו אותנו מוסר". הוא אף טען כי המתלוננות נגד גולן "העלילו עלילת שווא". זאת, למרות שהתיק נסגר מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה.  

אחת מיוזמות העצומה, מלכי דרורי, שבתה בת ה-20 נאנסה כשהייתה נערה בת 14, הסבירה כי כשלמדה על הכוונה להעניק לגולן פרס, היא לא יכלה לשתוק יותר. "האדם הזה ניצל את הכוח שלו ואת הפרסום שלו כדי להשתמש בנערות/נשים ופשוט השתמש בהן ככלי לבילוי", אמרה.

אחרי שחמישה חברי כנסת דרשו לבטל את הפרס שיוענק לזמר ביום שלישי הקרוב, פעילות נגד אלימות כלפי נשים פתחו עצומה הקוראת לבטל את הענקת הפרס. "זאת יריקה בפרצופה של כל אישה או ילדה שהוטרדה או הותקפה מינית", אמרו הבוקר היוזמות. "האם אלו ערכיה של כנסת ישראל?".

האזינו לריאיון עם רני רהב בכאן רשת ב':

העצומה מגיעה על רקע החקירה שהתנהלה נגד גולן בחשד שביצע עבירות מין בקטינות. החקירה אמנם נסגרה וגולן לא הועמד לדין בגינה, אך יוזמות העצומה מביאות ציטוטים מתמלילי החקירה, שביניהם: "אני לא מכיר המון גברים שבחורה מבצעת בהם מין אוראלי והם בדיוק מבקשים ממנה תעודת זהות תוך כדי, וגם יעצרו אותה באמצע ויגידו לה די, מספיק, לכי".

את הפרס מעניקה יו"ר השדולה לזמר עברי, חברת הכנסת הכנסת נאוה בוקר. בין מקבלי הפרס גם ארקדי דוכין, אילנית, עינת שרוף, הפרויקט של רביבו, ישי ריבו ועוד.

"אירוני שדווקא לאחר שבוע בו החברה הישראלית הביעה בצורה כה נחרצת התנגדות לאלימות כלפי נשים, החליטה כנסת ישראל, שאמורה להוות המצפן המוסרי והערכי של המדינה, להעניק פרס למי שהתנהגותו מבזה, מחפיצה ומשפילה נשים", כתבו יוזמות העצומה. "האם זוהי המורשת הערכית שכנסת ישראל מעוניינת להנחיל לדורות הבאים? האם היא מסתפקת בכך שהתנהגותו של הזמר לא הובילה להרשעה פלילית, כדי שיהווה מודל לחיקוי עבור גברים, נערים וילדים?".

"זוהי הוכחה כואבת לכך שלמרות שנדמה שהתקדמנו לעולם שבו יש אפס סובלנות לאלימות כלפי נשים, וסלבריטאים כמו קווין ספייסי והרווי וויינשטיין זוכים לגינוי והוקעה חברתית, אצלנו תרבות האונס חוגגת, בחסות מוסדות השלטון ונבחרי הציבור בכבודם ובעצמם", המשיכו היוזמות.

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית אורית סוליציאנו אמרה כי "כל חברי וחברות הכנסת והממשלה שידעו לדבר השבוע על ההכרח למגר את האלימות המגדרית צריכים וצריכות להחרים את הטקס שבו יוענק אות הוקרה לאייל גולן, ששמו נקשר בפרשת ניצול קטינות חמורה".