נציב קבילות החיילים, האלוף המילואים יצחק בריק
צילום: פלאש 90

נציב קבילות החיילים מתנגד לוועדה שהקים הרמטכ"ל לבדיקת מוכנות צה"ל

האלוף במילואים יצחק בריק הודיע לוועדת החוץ והביטחון שהוועדה כפופה ישירות לרמטכ"ל ויש חשש לניגוד עניינים בקרב שלושה מחבריה
משה שטיינמץ
09 בדצמבר 2018
12:53

נציב קבילות החיילים, האלוף במילואים יצחק בריק, הודיע הבוקר (ראשון) לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי הוא מתנגד נחרצות לוועדה שהקים הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, לבדוק את טענתו בדבר ליקויים במוכנותו של צה"ל למלחמה.

במכתב ששלח לחברי הוועדה נימק בריק את התנגדותו בעובדה שהוועדה כפופה ישירות לרמטכ"ל ויש חשש לניגוד עניינים בקרב שלושה מחבריה - האלוף במילואים אבי מזרחי, האלוף במילואים דורון אלמוג, ויו"ר הוועדה, תת אלוף במילואים אילן הררי.

לדברי בריק, האלוף מזרחי, שמונה ליו"ר ועדת ההיגוי של ועדת הבדיקה, מוכר בין השאר כחברו הטוב של איזנקוט, והתבטא כמה פעמים בתקשורת עוד לפני שהחלה ועדת הבדיקה את עבודתה, כי "הוא סומך את ידיו על הרמטכ"ל, שצבא היבשה מוכן למלחמה ואף עשה התקדמות גדולה בשנים האחרונות".  בריק מוסיף כי לא יעלה על הדעת שמזרחי המשמש מנהל בכיר בחברת אלביט מהווה ספק עיקרי לצה"ל, יהיה מעורב בבחינת נושאים שעלולים להשליך על היחסים של צה"ל עם החברה.


האלוף במילואים דורון אלמוג מצוי אף הוא בניגוד עניינים דומה לזה של מזרחי בהיותו יועץ לחברת "זוקו" בע"מ המהווה המספקת לצה"ל ציוד מכני הנדסי, כלי רכב ומנועים. על יו"ר הוועדה, מבקר צה"ל,  תא"ל במילואים אילן הררי אומר בריק כי עוד לפני שמונה לעמוד בראש הוועדה הוא טען בפני ועדת החוץ והביטחון, אל מול פורום המטכ"ל ובדיון אצל שר הביטחון כי הוא היחיד שיש לו היכולת לדעת ולבחון את מוכנותו של צה"ל למלחמה. לדברי בריק, מי שטען לא פעם, בנחרצות, שצה"ל מוכן למלחמה לא יוכל לקיים בדיקה מקיפה ולפרסם תוצאות העלולות לסתור את דבריו.

"בראייתי", כותב  האלוף במילואים בריק, "ועדה שתפקידה לבחון את הממצאים העולים מהדוח העוסק במוכנות צבא היבשה למלחמה, רצוי ואף חובה שתהיה חיצונית ובלתי תלויה, וודאי שלא בכפיפות לרמטכ"ל ולפיקוד הבכיר של צה"ל – אליהם, באופן טבעי, מופנה חלק ניכר מן הביקורת".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), החבר בוועדת החוץ והביטחון, הגיב למכתב של בריק ותקף אותו בחריפות: "האלוף בריק, הגיע הזמן לומר: עם כל הכבוד, נמאס מההתנהלות שלך. ניסינו לתת לך את הכבוד שמגיע לך לאור העבר שלך. ניסינו להתייחס ברצינות לדברים שבדקת, למרות שמעולם לא הוסמכת לכך ולא ניתנו לך הכלים המתאימים לבדוק אותם. התעלמנו מכך שכחברי ועדת החוץ והביטחון, שמענו על מכתבים ששלחת אלינו עוד הרבה לפני שהמכתבים הספיקו לנשום.

"למיטב שיפוטי, גם אם ישנה אמת בחלק מהשורות שכתבת, לצערי הרב הדוחות שכתבת הם הזויים ובמקרה הטוב משקפים היסטוריה והיסטריה. כבר מזמן ברור לנו שהדוחות והפניות שאתה מפיץ השכם וערב אינם אירועים מקצועיים, אלא אירועים תקשורתיים".

ח"כ שטרן הוסיף: "האובססיביות שלך מזמן גורמת הרבה יותר נזק מאשר תועלת. הדוחות כבר מזמן חצו את גבול הביקורת הלגיטימית ונכנסו לתוך שדות של רכילות והשמצות מפקדי צה"ל בהווה ובעבר. אם ביטחון ישראל באמת חשוב לך, שחרר אותנו מפניותיך, תן לנו להצדיע לעברך ולנסות להשאירך בזיכרוננו כגיבור בעל עיטור העוז. תן למפקדי צהל ולרמטכ"ל המצוין העומד בראשם, שיושרו ואמינותו מוכחים השכם וערב, להמשיך להכין את הצבא לאתגרים שעוד נכונו להם ולנו".

חברת ועדת החוץ והביטחון חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין אמרה בתגובה למכתבו של בריק כי היא חוששת שמדובר בהטחת האשמות שממשיכה קו לא זהיר של בריק, שלדבריה אינו משרת לטובה את כושר ההרתעה של ישראל: "אני נזהרת מאוד בכבודו כי כך ראוי לגיבור ישראל, אבל כחברת ועדה אני חשה כבר נדחקת אל הקיר שכן מדובר במשמרת שלנו, כשצה״ל מציג באופן מתודולוגי נתונים הסותרים חלקים נכבדים מדבריו של נציב קבילות החיילים. גם הרמטכ״ל לא טען שאין בעיות, אולם ברור לגמרי שהנציב גמר בדעתו לשלול את הלגיטימציה של ״ועדת הררי״ שמינה אייזנקוט".