יגאל בשן
צילום: נחום עסיס

הזמר והמלחין יגאל בשן הלך לעולמו בגיל 68

המוזיקאי הוותיק, זוכה פרס אקו"ם למפעל חיים, הותיר אחריו אישה ושני ילדים. ממשפחתו נמסר: "איש משפחה חם ואוהב, אומן ויוצר". רה"מ נתניהו: "בשן היה חלק בלתי נפרד מפסקול הזמר הישראלי. קולו ושיריו ימשיכו ללוות אותנו". הנשיא ריבלין: "גרם לנו להתגעגע אל מה שאפילו לא ידענו לתת לו שם"
נוב ראובני, שני נחשוני וגילי כהן
09 בדצמבר 2018
18:19

הזמר והמלחין יגאל בשן הלך לעולמו היום (ראשון) בביתו בתל אביב בגיל 68. הוא הותיר אחריו אישה ושני ילדים. בשנת 2016 זכה המוזיקאי הוותיק בפרס אקו"ם למפעל חיים. בנוסף, קטף את תואר "זמר השנה" של גלי צה"ל שלוש פעמים. פרטי הלוויה יפורסמו בהמשך.

בהודעת המשפחה נכתב: "בצער רב ובכאב גדול אנו מודיעים על לכתו של אהובנו, יגאל בשן. איש משפחה חם ואוהב, אומן ויוצר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בטוויטר: "‏אני מביע צער עמוק על לכתו של יגאל בשן. הוא היה חלק בלתי נפרד מפסקול הזמר הישראלי. קולו ושיריו ימשיכו ללוות אותנו עוד שנים רבות. בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".


מאיגוד אמני ישראל (אמ"י) נמסר: "המומים וכואבים את מותו של אהובנו יגאל בשן, חבר נאמן באיגוד אמני ישראל. תרומתו למורשת התרבותית הישראלית היא אדירה, רבת שנים וחוצת גילאים, מגזרים וז'אנרים והאובדן פתאומי וגדול מנשוא. תנחומינו למשפחה. יהי זכרו ברוך".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מסר: "אנו מבכים את לכתו של יגאל בשן ומחבקים באהבה את מיקה והמשפחה כולה. יגאל היה נער הפלא שגדל לזמר ולשחקן. האיש עם הקול החם שגרם לנו להתגעגע אל מה שאפילו לא ידענו לתת לו שם. זמר מיוחד כל כך שנוכחות הסולו הנפלאה שלו מעולם לא הפריעה לו להיות גם לחלק מהרכב או להקה. הזמר למבוגרים שהיה גם מנהיגה הבלתי מעורער של 'הופה היי' וחלק בלתי נפרד מהילדות של רבים כל כך. יגאל אהוב, היית לכוכב שביט שחלף ונעלם מעינינו, אבל רסיסי הזוהר של שיריך וקולך יישארו עמנו תמיד. יהיה זכרך ברוך".

בשנת 2014 אושפז הזמר עקב פצעי דקירה, ועשרה חודשים לאחר מכן אושפז בשנית בשל אותה סיבה. עם זאת, ימים ספורים לאחר מכן השתתף בערב מחווה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית לזכר עוזי חיטמן. בשן התקבל בתשואות, ועם סיום הופעתו - נעמד הקהל והריע למוזיקאי במשך דקות ארוכות.

בשן נולד בשם יגאל בשארי במושב נחלת יהודה והחל להופיע כבר בגיל 15, אז למד בבית הספר לאמנויות "רננים" בתל אביב. הוא וחברתו לכיתה שלומית אהרון הקימו את הצמד "יגאל ושלומית" והקליטו יחדיו את השירים "גיל הזהב" ו"שנת 2000" שהושמעו ברדיו. בגיל 17 שינה את שם משפחתו לבשן, בעצת חברו הטוב מוטי גלעדי. בספטמבר 1968 התפרסם עם צאתו של אלבום הבכורה שלו "יגאל בשן", שכלל ארבעה שירים בלבד וזכה להצלחה. בערב ראש השנה תשל"ט זכה בתואר "זמר השנה" של גלי צה"ל.

עוד לפני גויסו לצבא, פנו אל בשן כל ראשי הלהקות הצבאיות בניסיון לשכנעו לשרת בלהקה שלהם. הזמר המפורסם בחר בפיקוד הצפון תחת פיקודו של דוד אלעזר, שאישר לו להופיע סולו עם חבורת נגנים. בין השאר, בלט בשירים "לצפון באהבה", "מתנה מן הים", "סיירת אגוז" ו"מתוק מתוק" - שזכה בתואר "שיר השנה" במצעד הפזמונים השנתי של קול ישראל. במקביל, המשיך בקריירת סולו והוציא את האלבומים "לצפון באהבה" ו"יגאל בשן", בהם נכללו כמה משיריו שביצע בלהקה.

בשנת 1975 הוציא את האלבום "יגאל בשן וחברים טובים", ששירו המפורסם ביותר היה "יש לי ציפור קטנה בלב" שהלחין למילים שכתב עם יוסי בנאי. השיר נחשב לאחד השירים הידועים ביותר של בשן עד היום. באלבום נכללו גם השירים "דודה ודוד", חידוש ל"אם ננעלו" שבו שרה עפרה חזה קולות רקע, ו"בואי נעשה לנו חג" - מחגיגות יום העצמאות של אותה שנה.

בשנת 1983 זכה השיר "הופה היי" שכתב לגידי גוב במקום השני בפסטיבל שירי הילדים. ב-1984 זכה במקום הראשון בפסטיגל מספר 4, עם השיר "ציגלה ציגלה בום" שכתב והלחין. 

בתחרות קדם האירוויזיון של שנת 1985, היה חלק מהשלישייה "כמו צועני", עם עוזי חיטמן ויונתן מילר, שביצעה בתחרות את השיר הנושא את אותו השם. השיר הגיע למקום השני בהפרש של נקודה אחת בלבד מ"עולה עולה" של יזהר כהן. בעקבות ההפסד בתחרות כתבו בשן וחיטמן את השיר ההומוריסטי "אנחנו נשארים בארץ" - שזכה להצלחה מפתיעה ונבחר כ"שיר השנה" של רשת ג'.

בשנת 1986 קיבלה השלישייה הצעה לככב בתוכנית טלוויזיה לילדים - "הופה היי" - שזכתה להצלחה גדולה -גם על הבמה. השלישייה התפרקה לאחר האלבום "הפסקת חשמל" שיצא ב-1988. באותה שנה הוציא בשן אלבום אישי "יגאל בשן נטו", שכלל טקסטים שכתב רוני סומק והלחין מיקי גבריאלוב. האלבום זכה לביקורות טובות אמנם, אך נכשל מסחרית.

ביוני 2013 יצא לרדיו ביצועו בהופעה חיה ללהיטו הוותיק "קפה אצל ברטה", כסנונית ראשונה מתוך אלבום המופע העתידי. באותה תקופה יצאו לרדיו גם הסינגלים "אל תגעו באהבה" ו"כוכבים לא משקרים", שזכו לעיבודים מחודשים. חודשיים לאחר מכן יצא לחנויות אלבום המופע המלא "יגאל בשן בהופעה חיה בזאפה", שכלל 15 שירים ושתי רצועות בונוס בהקלטת אולפן.

תגיות:
יגאל בשן