לוחמי חיזבאללה

"הרס מנהרה בכפר כילא לא יחסום את השער לפלסטין"

עורך העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המקורב לחיזבאללה, טען במאמר שפרסם כי ישראל יודעת שאין מכשול טבעי או אנושי בפני כניסה של עשרות לוחמים ללב הגליל. קצין בחיזבאללה לעיתון: "האויב לא נחלש - אנחנו התחזקנו"
רועי קייס
10 בדצמבר 2018
08:42

איבראהים אל-אמין, עורך העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המקורב לחיזבאללה, טען הבוקר (שני) במאמר שפרסם כי ישראל יודעת שאין מכשול טבעי או אנושי בפני כניסת עשרות לוחמים ללב הגליל, ושהרס מנהרה בכפר כילא לא יחסום את הדרך לפלסטין. במאמר, שפורסם תחת הכותרת "משלום הגליל ועד מגן הצפוני: לחימת המובס", כתב אל-אמין כי ישראל חותרת להשגת רווחים מדיניים ישירים מהמבצע: "לצד הזהירות מהאפשרות שתבצע בטעות מעשה טיפשי, ישראל חותרת לרווחים מדיניים כיוון שהיא יודעת היטב שאין בצד השני מישהו שיכול לעשות שינוי כלשהו, ולו פורמלי, שולי או משני בתוכנית הפעולה הצבאית והביטחונית של חיזבאללה שעובדת ללא הפסקה". לדבריו, ישראל לא מספרת לעמה כיצד פעל חיזבאללה בשבוע האחרון בגבול.

"ישראל החלה בצעדיה המבצעיים להידמות לערבים בזמן התבוסה", נכתב במאמר. "המודיעין הישראלי הבחין בפעילות חיזבאללה בגבול בשבוע האחרון, אך הם לא דיברו עם העם על הנושא". לדבריו, המטרה המרכזית של ישראל היא להשיג עמדה בינלאומית נגד חיזבאללה, לנסות לשנות את החלטה 1701 ולהצית מחדש ריב ומדון בין הלבנונים: "הם מנסים יחד עם המערב להטיל חרם עולמי על חיזבאללה, מתוך מחשבה שהדבר יועיל להם בעת המאבק הגדול. הם יודעים שמדובר במאמץ שלא יביא תועלת".


באותה נשימה הסביר את ההיגיון של דרך הפעולה הזאת בתהייה: "אולם, מה האויב יכול לעשות, אם הוא אינו מסוגל לשאת במחיר של מלחמה פתוחה עם חיזבאללה? מה הוא יכול לעשות, אם צבאו לא יכול להבטיח ניצחון, לא מכריע ולא מובהק, אם האש תיפתח משני צדי הגבול?". אל-אמין סיפר כי שאל קצין בחיזבאללה בעקבות המבצע אם האויב נחלש עד לרמה הזאת, והקצין ענה: "לא. הוא לא נחלש, אבל מי שעומד מולו הפך לחזק".

הוא הזכיר כי ישראל בשנת 1982 פתחה במבצע הצבאי הכי גדול שלה "שלום הגליל": "'השלום' הזה גרם לאויב להשתמש בפציעתו של דיפלומט ישראלי כתירוץ כדי לפתוח במלחמה שהובילה אותה עד לביירות ולניסיון לדפוק על דלתותיה של סוריה על בסיס יום יומי. בנוגע להיום, אותו 'שלום' מצריך את כל אורות העולם כדי להאיר את המחזה של חשיפת מנהרה, שמתפרשת על מספר מטרים בתוך ישראל ובמקום שישראל יודעת שאין בו שום מכשול טבעי או אנושי בפני עשרות לוחמים להתקדם ללב הגליל. הדמיון בקרב ישראל לא דל עד לרמה כזו שהיא משכנעת את עצמה שהרס של מנהרה בכפר כילא, יחסום את השער לפלסטין".