אייל גולן
פלאש 90

ח"כ מוסי רז: "אייל גולן זמר מצוין, אבל לא נקי מכל רבב"

חבר הכנסת תקף את החלטת ח"כ בוקר להעניק פרס לזמר מטעם שדולת הזמר העברי: "מה זה הקרקס הזה? חברת כנסת אחת קובעת מי יקבל אות הוקרה מבלי לעדכן את האחרים?". בהמשך התנגד לנוכחותו של אדלשטיין: "אין כאן שום מסורת, את המסורת הוא ייצור בעצמו אם יכבד אירוע כזה"
סדר יום
10 בדצמבר 2018
12:28

ח"כ מוסי רז (מרצ) התייחס הבוקר (שני) לביקורת הציבורית סביב הענקת פרס "יקיר הזמר העברי" לאייל גולן מטעם שדולת הזמר העברי בכנסת. "זה לא מאבק רק של נשים", אמר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. רז התייחס לדבריה של ראש השדולה ח"כ נאוה בוקר בתוכנית אתמול, ואמר כי הוא מסכים שמדובר בזמר מצוין - אך לא די בכך: "כשהכנסת נותנת אות הוקרה, זה צריך להיות לאדם שנקי מכל רבב. אם הרעיון הוא 'הזמר הכי טוב' - יש מצעדי פזמונים. כל הרעיון בשדולה הוא לכבד אנשים שיש בהם ערך מוסף, אנשים נקיים, וזה לא המקרה כאן".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ מוסי רז:

"מה זה הקרקס הזה? חברת כנסת אחת, מכובדת ככל שתהיה, קובעת מי יקבל אות הוקרה. כשאומרים 'מטעם שדולה', זה נשמע לאדם הרגיל כמו אות הוקרה מטעם הכנסת. היא קובעת את זה לבד בלי ליידע אחרים? איך נקבע דבר כזה? יו"ר הכנסת אומר שבאופן מסורתי הוא מגיע לדקות הראשונות. השתתפתי באירועים רבים ולא ראיתי אותו מעולם. אין כאן שום מסורת, את המסורת אדלשטיין ייצור בעצמו מחר אם הוא יחשוב שהוא צריך לכבד אירוע כזה. האירוע הזה לא מכבד גם גברים, לא רק נשים. הוא לא מכבד את אזרחי ישראל".

על פי תקנון הכנסת, השדולות הן עניין פרטי ועצמאי שאין לו קשר לפעילות הכנסת. המשמעות היא שכל ח"כ יכול להקים שדולה ולעשות בה כרצונו. בנוסף, הוא לא מחויב לשתף את חברי השדולה האחרים, והוא רשאי פעם אחת בשנה להפיק אירוע פרטי במימון כספי הציבור, ובמסגרתו להעניק פרס למי שיבחר.

שאר חברי שדולת הזמר העברי לא עודכנו על ההחלטה להעניק פרס לגולן, ומשגילו - הדבר לא היה מקובל עליהם. חברי הכנסת פנו ליו"ר הכנסת, יואל אדלשטיין, וביקשו לקיים בירור ולדחות את הטקס. לאחר בחינה משפטית, מסר יו"ר הכנסת כי אין שום דרך למנוע את קיום האירוע, או כל אירוע אחר הנערך במסגרת השדולות, בניגוד למפגשים אחרים המתקיימים בכנסת. האותות המחולקים באירוע אינם של הכנסת או מטעמה, אך עם זאת, אדלשטיין מתכוון להגיע לאירוע "באופן מסורתי" וכן "לקחת חלק בדקות הראשונות כדי לכבד את הנוכחים".

אתמול אמרה ח"כ בוקר בריאיון לתוכנית כי "לא יכול להיות שכולנו ניתן פעם אחר פעם יד למשפטי שדה". בנוסף לחברי הכנסת שפנו לאדלשטיין בדרישה לבטל את הפרס, פורסמה אתמול גם עצומה של פעילות נגד אלימות כלפי הנשים נגד היוזמה.

"במדינה שלנו אנחנו מאפשרים פגיעות באנשים שמעולם לא הואשמו ונשפטו, יש כאן סוג של איפה ואיפה", טענה בוקר. "אני לא חושבת שאפשר לחרוץ דין. שפטתי רק את תרומתו לזמר העברי, יש לו הרבה זכויות ואין שום סיבה להעניק לו את הכבוד הראוי לו".

האזינו לריאיון עם נאוה בוקר בכאן רשת ב: