צילום: דובר צה"ל

צה"ל מציג: הצצה למעבדה שמובילה את גילוי מנהרות חיזבאללה

המעבדה הטכנולוגית שהוקמה בעוצבת הגליל אחראית לאתר ולסכל את המנהרות בגבול הצפון באמצעות מהנדסים, חוקרים ומומחים נוספים. המפקד, סרן ג': "הבאנו את הידע שצברנו באוגדת עזה - ועלינו לצפון"
רועי שרון וכרמלה מנשה
10 בדצמבר 2018
17:30

דובר צה"ל הציג היום (שני) את המעבדה הטכנולוגית שהוקמה לאחרונה בעוצבת הגליל, ועוסקת בגילוי ואיתור המנהרות של חיזבאללה בגבול הצפון. לצד שני קצינים בדרגת סרן שמובילים אותה, במעבדה פועלים גם מהנדסים, חוקרים ומומחים – שעוסקים כולם באיתור, חקר וסיכול של המנהרות. "המאמץ הטכנולוגי משתלב עם זה המבצעי והמודיעיני", סיפר מפקד המעבדה, סרן ג'. "הבאנו את הידע שצברנו באוגדת עזה, ועלינו לצפון".

המעבדה מופעלת על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל כחלק מההיערכות למבצע "מגן צפוני", שנכנס לשבוע השני שלו. בהודעת דובר צה"ל נאמר כי "הצוות הטכנולוגי המודיעיני והמעבדה מהווים יחדיו זרוע טכנולוגית לגילוי המנהרות, והם משתמשים במחקר טכנולוגי הכולל סריקת תאי שטח ופענוח המידע המתקבל מהם. המעבדה פועלת במקביל גם לשיפור טכנולוגיות קיימות וחותרת לפיתוח טכניקות גילוי חדשות לאיתור ומיפוי".
ראש מחלקת תקיפה ואיסוף בחטיבה הטכנולוגית ליבשה באגף הטכנולוגיה, אלוף משנה יניב אביטן, אמר כי צה"ל רושם עד כה הישגים לא מבוטלים בפעילותו מול המנהרות בצפון. "אנחנו רק בתחילת התהליך", הוא הדגיש. "אנחנו מצליחים ביעד שהצבנו לעצמנו - עליונות גם בתחום הלמידה מול האויב".

"הקמנו מעבדה טכנולוגית בדומה לזו שיש באוגדת עזה כדי לספק מידע טכנולוגי רחב לכוחות הלוחמים בשטח", המשיך הקצין. "יש במעבדה מהנדסים ופיזיקאים כמו במעבדה באוגדת עזה, רק שביצענו התאמות ושכלולים לגבול הצפון". אל"מ אביטן ציין עוד כי לאורך השנים נפרסו לאורך הגבול סנסורים במסגרת הפעילות של צה"ל: "האמצעים האלה מעשירים אותנו, ואנו נעזרים בהם כדי לגלות את המנהרות. חלק מהסנסורים נייחים, ואחרים אנו מניידים במסגרת התכנית המבצעית ומקבלים מידע".

סרן ג', המפקד על המעבדה לגילוי המנהרות, ציין את הקשר לנעשה ברצועת עזה: "בתפקידי הקודם הייתי סגן מפקד המעבדה לגילוי מנהרות באוגדת עזה. הבאנו את הידע שצברנו שם ועלינו לצפון. המאמץ הטכנולוגי משתלב יחד עם המאמץ המבצעי והמודיעיני באוגדה. למדנו שכשאנחנו מביאים לשטח מהנדסים, חוקרים ואנשי טכנולוגיה במגוון תחומים התוצאות לא מאחרות להגיע".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בצה"ל מעריכים שבימים הקרובים יגבר החיכוך עם אנשי חיזבאללה במסגרת מבצע "מגן צפוני". במסגרת המבצע, צפוי צה"ל להרחיב את הפעילות לאזורים נוספים בגבול הצפון. זאת, כאשר בצד השני של הגבול מסתובבים אנשי יוניפי"ל וחיזבאללה בלבוש אזרחי שצה"ל מפליל אותם כאנשי הארגון.

לוחמי חטיבת הקומנדו פועלים באזור העבודות ודואגים כי המשך הפעילות ההנדסית תימשך כסדרה. במקביל אנשי החיזבאללה מנסים לשים יד על האמצעים הטכנולוגיים שהונחו במקום, כפי שאירע בתקרית אתמול. בצה"ל הנחו את אנשי החטיבה להימנע מחיכוך ככל הניתן, אך לדאוג כי ניתן יהיה להמשיך את העבודה.