חדר כושר
צילום: מיכל פאטל, פלאש 90

"ריח של גזענות": חדר כושר בבאר שבע סירב למכור מנוי לדרוזי

עובדי חדר הכושר של רשת "ספייס" טענו שלא ניתן לעשות מנוי לרוקח הדרוזי מבית המרקחת הסמוך אליהם, משום שאינו יכול לשלם על עצמו עם כרטיס אשראי. אלא שכשכתב כאן חדשות ניסה להירשם עם אותו אמצעי תשלום - הוא נענה בחיוב. סמנכ"ל הרשת: "טעות של נציגות השירות"
אסף פוזיילוב
11 בדצמבר 2018
10:13

בחדר כושר חדש של רשת "ספייס" בקניון הנגב בבאר שבע סירבו למכור מנוי לאדם ממוצא דרוזי, בטענה שלא ניתן לקבל ממנו תשלום כי אינו יכול לשלם על עצמו באשראי. אלא שמבדיקת כאן חדשות עלה כי כשלקוח ממוצא יהודי ניסה להירשם לאותו חדר כושר באותו אמצעי תשלום, הדבר התאפשר לו. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'.

הלקוח המסורב עובד כרוקח ברשת פארם של אותו קניון שבו נפתח חדר הכושר. הצוות בחדר הכושר אמר לרוקח כי התשלום עבור מנוי אפשרי רק בכרטיס אשראי. מאחר שהרוקח אינו מחזיק בכרטיס אשראי משלו, מעסיקו הבדואי ומנהל בית המרקחת, חמודי אבו רביע, ביקש לשלם עבורו ונענה בשלילה.

האזינו לריאיון עם חמודי אבו רביע בכאן רשת ב

כאשר כתב כאן חדשות ניסה להירשם לחדר הכושר וביקש לשלם מחצית מהסכום עבור המנוי במזומן, מיד נענה בחיוב. יתרה מכך, העובדות אמרו כי אחת מהדרכים לסנן אוכלוסייה בדואית היא לבקש תשלום רק באשראי, ולא לאפשר תשלום באשראי על ידי צד שלישי.  

מנהל בית המרקחת ברשת הפארם סיפר לכאן חדשות: "כשסירבו לקבל מהעובד שלי מזומן מראש על כל השנה, בתירוץ שמקבלים רק אשראי, הוא ביקש ממני להגיע ולשלם עליו. הגעתי אתו במיוחד ואמרתי שאני משלם. העובדות הסתכלו אחת על השנייה – ואמרו שאי אפשר. התעקשתי ואמרתי לנציגות – 'אני רוצה לקנות מתנה לחבר, למה זו בעיה?' לא הסכימו. אחרי שמנהל הסניף שבו אני עובד דיבר עם המנהלת של חדר הכושר היה להם לא נעים, וחשבו שבית המרקחת מתכוון לשתף פעולה עסקית, אז פתאום אמרו שזה אפשרי ושנחזור אליהם לעשות את המנוי. זה כבר לא יקרה.

"מרגע שראיתי את המבטים ושמעתי את התשובה של העובדות – עלה ריח של גזענות. מה שמזעזע זה שאנחנו עובדים באותו מתחם. הם שכנים שלנו ולוקחים תרופות מאותו רוקח שלא רצו לקבל לחדר הכושר שלהם. הואגיע מכפר שרבים בו משרתים בכוחות הביטחון. רציתי להציע להם שיתוף פעולה עסקי על תוספי חלבון – בשביל זה אני מצוין  עבורם, אבל לא עבור מנוי".

עוד אמר אבו רביע: "הוא הציע כמה דרכים לבוא ולשלם, כל דרך שהוא העלה נענתה בשלילה. גם כשראו שהוא עובד במקום מסודר ובאותו מתחם קניות ואני ערב לו, כל זה לא עזר. זו גזענות וצריך להילחם בזה".

חגי לביא, סמנכ"ל רשת "ספייס", מסר בתגובה: "זו טעות של נציגות השירות. העובדות פעלו אולי על דעת עצמן, ומבחינתי זה חמור מאוד. זו ודאי זו לא ההנחיה שלנו כרשת. יש אצלנו בסניפים מתאמנים מכל העדות והמינים. יתרה מכך - עשינו בדיקת שוק לפני הפתיחה וידענו שבקניון הנגב יש יותר בני מיעוטים ממקומות אחרים אחר, ובכל זאת בחרנו לפתוח שם.

אם לא היינו רוצים אוכלוסייה מסוימת היינו פותחים במקום אחר. נחדד את ההנחיות לעובדים. מי שיכול לשלם ושומר על הכללים – מוזמן". על דרכי התשלום בחדר הכושר אמר לביא: "תשלום במזומן מתקבל באופן חריג רק באישור שלי. מבדיקה עם מנהלת הסניף עולה כי מאפשרים לשלם באשראי רק עבור קרבה ראשונה". יש לציין כי כתב כאן חדשות ביקש מעובדות במקום לשלם באשראי עבור אדם אחר שאינו מקרבה ראשונה, ונענה בחיוב.