אייל גולן ונאוה בוקר

מהומה בהענקת הפרס לאייל גולן בכנסת: "זנאי"

הזמר קיבל את הפרס מטעם שדולת הזמר העברי של הכנסת, על אף הביקורת החריפה על האירוע. כמה מחברי השדולה החרימו את האירוע, והיו"ר נאוה בוקר הדפה את הביקורת: "מקדמים אמנים שחיים בחרפת רעב". צפו במהומה
ורד פלמן
11 בדצמבר 2018
12:32
עודכן ב 14:19

הזמר אייל גולן הגיע היום (שלישי) למשכן הכנסת בירושלים כדי לקבל פרס מטעם שדולת הזמר העברי בכנסת. במהלך הטקס התפתחה מהומה ובה קראו לעברו פעילות: "זנאי" ו"שדלן לזנות". בטרם כניסתו לטקס נפגש גולן עם מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ'. זאת על אף שיו"ר הכנסת הצהיר כי מדובר בטקס פרטי של נאוה בוקר, ואין לכנסת קשר לכך.

יולי אדלשטיין, שעליו דווח שלא יגיע לטקס, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מחלק כעת את פרס יו״ר הכנסת לאיכות חיים למייסדי ארגון 'מסע ישראלי׳ ולהדס תגרי שפועלת למניעת תאונות עבודה. "אגב, זה הפרס היחיד שיו"ר הכנסת והכנסת מעניקים מדי שנה, ולא אף פרס אחר", סיים יו"ר הכנסת.

בעקבות המחאה נגד מתן הפרס לגולן - בשל החשדות נגדו בעבר, אמרה יוזמת האירוע ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) כי "המטרה היא לקדם אמנים ותיקים שחיים בחרפת רעב. הפרס לא ניתן על ערכים של הזמר. אני הודפת את הביקורת". אילנית, נורית הירש ועופרה פוקס (אלמנתו של אהוד מנור) לא הגיעו לטקס ההוקרה לזמר העברי למרות שקיבלו אותות.


במסגרת אירוע ההצדעה לזמר העברי לדורותיו בכנסת יחולקו פרסים ליוצרים וזמרים נוספים, ביניהם: ארקדי דוכין, הזמרת אילנית, המנצחת והמלחינה נורית הירש, עינת שרוף, ישי ריבו, הפרויקט של רביבו, רגב הוד, נגן הגיטרה אבי סינגולדה, הפזמונאי יוסי גיספן ועידן יניב. יוסי גיספן אמר: "אייל גולן זמר מצוין, והאירוע עצמו מבורך. תמיד יהיה מי שיסתייג מכל דבר".

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), אשר חברה בשדולת הזמר העברי, מתחה הבוקר ביקורת על התנהלות ח"כ נאוה בוקר, ובריאיון לכאן רשת ב אמרה: "היא החליטה לתת את הפרס בלי להתייעץ עם אנשי השדולה. הודענו שזה לא על דעתנו ואנחנו מצפים שהכנס יידחה. אנחנו מאוד לא שמחים על ההחלטה העצמאית שלה. היא עשתה הכל בצורה לא נכונה ולא ראויה".

על פי תקנון הכנסת, השדולות הן עניין פרטי ועצמאי שאין לו קשר לפעילות הכנסת. המשמעות היא שכל ח"כ יכול להקים שדולה ולעשות בה כרצונו. בנוסף, הוא לא מחויב לשתף את חברי השדולה האחרים, והוא רשאי פעם אחת בשנה להפיק אירוע פרטי במימון כספי הציבור, ובמסגרתו להעניק פרס למי שיבחר.

שאר חברי שדולת הזמר העברי לא עודכנו על ההחלטה להעניק פרס לגולן, ומשגילו - הדבר לא היה מקובל עליהם. חברי הכנסת פנו ליו"ר הכנסת, יואל אדלשטיין, וביקשו לקיים בירור ולדחות את הטקס. לאחר בחינה משפטית, מסר יו"ר הכנסת כי אין שום דרך למנוע את קיום האירוע, או כל אירוע אחר הנערך במסגרת השדולות, בניגוד למפגשים אחרים המתקיימים בכנסת. האותות המחולקים באירוע אינם של הכנסת או מטעמה, אך עם זאת, אדלשטיין מתכוון להגיע לאירוע "באופן מסורתי" וכן "לקחת חלק בדקות הראשונות כדי לכבד את הנוכחים".