חיילים בגבול לבנון
צילום: דובר צה"ל

"המועד שנבחר למבצע מגן צפוני הוא המועד שהצבא דחף אליו"

ראש אמ"ן, האלוף תמיר היימן הגיע לדיון סגור בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת ולדברי ח"כים שנכחו בישיבה הוא התייחס למבצע "מגן צפוני" והשיב לשאלות חברי האופוזיציה האם הדרג המדיני הוא שלחץ לצאת כעת למבצע
זאב קם
11 בדצמבר 2018
14:03

ראש אמ"ן, האלוף תמיר היימן, הופיע היום (שלישי) לפני חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. בדיון הסגור התייחס היימן בעיקר למבצע "מגן צפוני" לאיתור מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון. לדברי חברי כנסת שנכחו בישיבה אמר ראש אמ"ן כי המועד שנבחר למבצע הוא המועד שהצבא דחף אליו, ורק הצבא. זאת בעקבות שאלות של חברי האופוזיציה שתהו האם הדרג המדיני הוא שדחף ליציאה למבצע בעת הזו.

האלוף תמיר היימן הזהיר גם ביחס למצב בצפון ואמר כי למרות שהמוטיבציה למלחמה יזומה נגד ישראל נמוכה, האפשרות להתפתחות מסוכנת בהחלט גבוהה וזאת מאחר שהמצב מאוד נפיץ כרגע.

נשיא לבנון מישל עון אמר היום, על רקע מבצע "מגן צפוני" שנכנס לשבוע השני שלו כי ישראל מסרה ללבנון דרך ארצות הברית שאין לה כוונות התקפיות. עון אמר את הדברים בפגישה עם נשיא אוסטריה. הוא הוסיף כי ללבנון אין כוונות תוקפניות ולכן אין סכנה לשלום במבצע הזה. לדבריו, "לבנון צריכה לנקוט אמצעים מסוימים עד שהסיבה למחלוקת הזאת תוסר. לבנון נכונה להסיר את הסיבות למחלוקת הזאת אחרי שהיא תקבל דוח סופי ונקבע את הנושאים שיש לטפל בהם".

בתוך כך דובר כוח יוניפי"ל, אנדרה טננטי, אמר אמש בשיחה עם כאן חדשות ממפקדת הכוח בדרום לבנון שיש פער בין הרטוריקה שאנחנו שומעים בשני צדי הגבול למצב בשטח שנמצא תחת שליטה ורגוע. לדבריו, שני הצדדים, הן ישראל ולבנון, הביעו בפני הכוח רצון שלא לדרדר את המצב להסלמה. "יש לנו נוכחות מסיבית בשטח", הוא מנסה להרגיע ומוסיף שהם מבינים היטב את הדאגה בצד הישראלי.